Κέρδισε τον ΑΟ Θήρας και τη Χίπε

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας στο εξ αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι όλα αυτά σε έναν αγώνα που ήταν ντέρμπι με τον ΑΟΘ να ζορίζει τις ερυθρόλευκες αλλά η απώλεια του τρίτου σετ αποδείχθηκε καθοριστική. Εχοντας κάνει την ανατροπή στο δεύτερο σετ (από 22-19, 23-25) προηγήθηκε με 1-5 και 2-7 στις αρχές του τρίτου όμως, ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά και μετά το 20-19 ξέφυγε με 23-20.
Στο τέταρτο σετ φάνηκε ότι όλα κρίθηκαν νωρίς (7-3, 17-12), ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης στην ύστατη προσπάθεια της επέστρεψε και μείωσε στον πόντο (17-16) και προηγήθηκε με 17-18, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε (20-19) και πήρε τελικά το σετ και τη νίκη.
Τώρα η προσοχή στρέφεται στην Ευρώπη όπου οι ερυθρόλευκες θα δώσουν την προσεχή Τετάρτη (11/1) στη Ρουμανία στον επαναληπτικό κόντρα στη C.S.M. Βουκουρεστίου. Εκεί η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θέλει να υπερασπιστεί τη νίκη με 3-0 στο πρώτο ματς και να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του τσάλεντς καπ. Από κει και πέρα στα θετικά από την αναμέτρηση με τον Α.Ο. Θήρας συγκαταλέγεται η επανεμφάνιση της Σάσκια Χίπε που ξεπέρασε τον τραυματισμό της και πέρασε στον αγώνα στη διάρκεια του πρώτου σετ (20-15).

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-22, 25-22
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 20 (12/18επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μαλασάι 15 (13/34 επ., 2 άσσοι, 39%υπ.-36%αρ.), Λαμπρούση 14 (7/14 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Βλαχάκη 10 (10/24 επ.), Τσίμα 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 32%υπ.-32%αρ.), Χριστοδούλου 7 (4/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη -λ (53%υπ.-33%αρ.), Λαζάρεβιτς 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 70%υπ.-50%αρ.), Κοκκινάκη -λ, Χίππε 6 (4/12 επ., 2 άσσοι).
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 7 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβτς 8 (5/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55%υπ.-32%αρ.), Μεταξά 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ), Όστοϊτς 12 (7/20 επ., 5 μπλοκ, 46%υπ.-34%αρ.), Βεργίδου 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τέρζιτς 18 (14/38 επ., 4 άσσοι), Αρτακιανού -λ (29%υπ.-24%αρ.), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου.