ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Κινεζικό στοπ στην Τόλιου

Η κλήρωση στα προκριματικά του γερμανικού World Table Tennis Feeder δεν είχε ευνοήσει την Κατερίνα Τόλιου και αυτό φάνηκε σήμερα και στην πράξη που αντιμετώπισε τη νεαρή Φαν Σουχάν, (Κίνα) που διαθέτει μεγάλες δυνατότητες και απέναντι στην άμυνα και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό με 3-0 σετ.

Έχοντας bye στον 1ο γύρο του ταμπλό των προκριματικών η τετράκις πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών περίμενε τη νικήτρια από την πρωινή αναμέτρηση της Φαν Σουχάν με τη Βογκ Σιν Ρου από τη Σιγκαπούρη. Η Κινέζα αποδείχτηκε κι εκεί πολύ δυνατή και επιβλήθηκε με 3-0 σετ. Το μεσημέρι η Τόλιου μπήκε στο τραπέζι με την αρχική επιδίωξη να γίνει όσο μπορεί πιο πιεστική, αλλά το κατάφερε μόνο μέχρι λίγο πριν από τα μέσα των σετ.
Στο 4-4 πήγε το 1ο σετ, στο 3-3 το 2ο και προηγήθηκε 6-5 στο 3ο, με ανατροπή μάλιστα από 0-4. Η 19χρονη Φαν όμως (νούμερο 242 στην παγκόσμια κατάταξη γυναικών) έβρισκε γρήγορα λύσεις με ποικιλία επιθέσεων και ποιοτικό σερβίς για να έρθει το τελικό 3-0 σετ (5-11, 4-11, 7-11). Η Τόλιου δεν μετέχει στα αγωνίσματα του διπλού, συνεπώς ολοκληρώθηκε στην πρώτη μέρα η παρουσία της στο WTT Feeder Düsseldorf I.

Αγωνιστικές υποχρεώσεις για Σγουρόπουλο – Γκιώνη

Έρχεται διήμερο σπουδαίων ευρωπαϊκών ημιτελικών σε διασυλλογικό επίπεδο για τον Γιάννη Σγουρόπουλο και τον Παναγιώτη Γκιώνη. Αύριο Τετάρτη 15/02, στις 20:30 ώρα Ελλάδας, η γαλλική Ενεμπόν του πρώτου δίνει στην έδρα της την καθοριστική ρεβάνς με την επίσης γαλλική Ποντουάζ με στόχο την είσοδο στον τελικό του Europe Cup. Χτες Δευτέρα, στο πρώτο ματς, πήρε τη νίκη ως φιλοξενούμενη με 3-1. Ο αγώνας θα έχει ζωντανή μετάδοση μέσα από την πλατφόρμα ETTU TV στο λινκ https://www.ettu.tv/en-int/playerpage/1577794.

Μεθαύριο Πέμπτη 16/02 αρχίζει την προσπάθειά της στην 4άδα της ίδιας διοργάνωσης και η πολωνική Μπογκόρια του Γκιώνη. Αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ντζιάλντοβο από την ίδια χώρα. Ώρα έναρξης 17:40 Ελλάδας με live streaming στο λινκ K.S. Dekorglass Dzialdowo – KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki.