Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός!

Η Κηφισιά το πάλεψε αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και τελικά επικράτησε 3-1 για να κατακτήσει το κύπελλο Ελλάδας για 17η φορά στην ιστορία του.

Με πρωταγωνιστή και MVP της διοργάνωσης τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς (φωτογραφία) ο Ολυμπιακός μετά το λιγκ καπ, κατέκτησε και το κύπελλο Ελλάδας και πλέον έχει δυο περισσότερα από όλες μαζί τις υπόλοιπες ομάδες.
Η ομάδα του Μπόσκαν ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα πηγαίνοντας με 4-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με 9-16 στο δεύτερο, ύστερα από καρφί του Αγκάμεζ. Με πρώτο χρόνο του Δημήτρη Σουλτανόπουλου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 9-17 και με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή στο 11-19 και στη συνέχεια διεύρυνε στο +10 την διαφορά (11-21). Mε δυο διαδοχικούς άσσους του Δημήτρη Σουλτανόπουλου ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 13-25!
Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να φτάνει στο 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τρίτο σετ και αντέδρασε, ανακτώντας ξανά το προβάδισμα με 25-22 για να προηγηθούν εκ νέου με 2-1.
Το 4ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-15 και με 21-19 αλλά με δυο διαδοχικές επιθέσεις του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 21-21. Ο Γιορντάνοφ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (22-21) η οποία έφτασε στο 23-21 στη συνέχεια. Μετά από άστοχο σερβίς του Γιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 23-22 και στη συνέχεια προήλθε το 24-22. Ο Θρύλος όμως αντέδρασε και με δυο διαδοχικούς πόντους (επίθεση και μπλοκ στον Γιορντάνοφ) του Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 24-24! Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή με μπλοκ του Σουλτανόπουλου για το 24-25 αλλά ακολούθησε νέα ισοφάριση της Κηφισιάς. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε, ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 27-27 και με δυο διαδοχικούς άσους έγραψε το 27-29 χαρίζοντας το κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 13-25, 19-25, 22-25, 27-29
ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 59%υπ.-41%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 27%υπ.-13%αρ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσος), Ταμπουρατζής –λ (55%υπ.-34%αρ.)/ Λάππας, Εφραιμίδης, Κάπελας –λ.
Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89%υπ.-56%αρ.), Άθος Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσοι), Λίμπερμαν Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 60%υπ.-20%αρ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα –λ (53%υπ.-33% αρ.)/ Φιλίποφ 1 (1 άσος). Ρουμελιωτάκης.