Κυριαρχία της Αιθιοπίας

Δύο δρομείς από την Αιθιοπία, ήταν οι θριαμβευτές του 7ου μαραθώνιου δρόμου που διεξήχθει στο Νταεγού της Νότιας Κορέας.

του Σούλη Μέζου

Ο Τζιρμάι Μπιρχάνου και η Μεσελέχ Μελκάμου ήταν τα φαβορί πριν τον αγώνα και τελικά επιβεβαίωσαν τον τίτλο που τους αποδόθηκε κερδίζοντας τις κατηγορίες τους σε άνδρες και γυναίκες. Αυτήν ήταν η τρίτη φορά τα τελευταία έξι χρόνια που η Αιθιοπία κάνει το νταμπλ στο μαραθώνιο του Νταεγού.
Ο Μπιρχανού ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 2:07:26. Επίδοση που αποτελεί τη δεύτερη καλύτερη στην επτάχρονη ιστορία του αγώνα, ενώ η Μελκάμου τερμάτισε σε 2:27:24.
Στον αγώνα (τον μαραθώνιο καθώς δεν υπάρχουν παράπλευροί αγώνες όπως συμβαίνει στην Ελλάδα) συμμετείχαν 14.452 δρομείς.