Κλείδωσε την πρόκριση στους «8» ο Ολυμπιακός

Η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού έπαιξε τον πρώτο της αγώνα για την τρίτη φάση του τσάμπιονς λιγκ στην Όστια και κατάφερε να εξασφαλίσει μία θέση στο φάιναλ 8.

Η πρώτη αντίπαλος για τον Ολυμπιακό ήταν η ομάδα Γιουγκ η οποία έχει ήδη προκριθεί στην τελική φάση του τσάμπιονς λιγκ. Στο πρώτο οκτάλεπτο οι Κροάτες πήραν το προβάδισμα με ένα γκολ του Λόντσαρ που έκανε το σκορ στο 4-3. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου όμως απάντησε με τρία γκολ και μην αφήνοντας τους αντίπαλους να σκοράρουν σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο έληξε με διαφορά δύο τερμάτων (4-6) η οποία διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο με 8-10 (4-4) υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην τελευταία περίοδο και δύο λεπτά σχεδόν πριν την λήξη του αγώνα το σκορ έγινε στο 11-11, αποτέλεσμα το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε. Έτσι με την ισοπαλία ο Ολυμπιακός πήρε τον έναν βαθμό που χρειαζόταν για να προκριθεί για πέμπτη φορά στο Final 8 το οποίο φέτος θα διεξαχθεί στην Σερβία. Μαζί με τους ερυθρόλευκους, την πρόκριση έχουν λάβει από τον ‘Α όμιλο η Γιουγκ (15 βαθμούς) και η Προ Ρέκο (21 βαθμούς) ενώ από τον ‘Β όμιλο η Μπαρτσελονέτα (18 βαθμούς), η Φερεντσβάρος (18 βαθμούς) και η Μπρέσια (15 βαθμούς).

Αύριο η ελληνική ομάδα θα παίξει με την Μαρσέιγ στις 21:15 ώρα Ελλάδος.

Οκτάλεπτα: 4-3,0-3,4-4,3-1
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 5, Αργυρόπουλος 1, Δερβίσης 1, Χρυσοσπάθης 1.
Γιουγκ (Βγιέκοσλαβ Κόμπεσκακ): Φάτοβιτς 2, Λόντσαρ 1, Μερκούλοφ 4, Παπαναστασίου 1, Μπένιτς 2, Ομπράντοβιτς 1.