Kοντά στη νίκη αλλά τελικά ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ στο τσάμπιονς λιγκ

Η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του ΠΑΟΚ προσπάθησε να πετύχει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην πρώτη αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ κόντρα στη Λεβοράντα Σασταμάλα όμως αν και προηγήθηκε 2-1 σετ, ηττήθηκε τελικά 15-11 στο τάι μπρέικ.

H ομάδα του Δικέφαλου δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ. Με πολλά προβλήματα στο σερβίς, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα να χαθεί το πρώτο σετ 25-19.
Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να διαπεράσει το μπλοκ των Φινλανδών ωστόσο βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ 19-14. Σε εκείνο το σημείο, ο Γιάννης Τακουρίδης άρχισε να κάνει εκπληκτικά πράγματα με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 19-20 και στη συνέχεια να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 27-29. Ανάλογη ήταν η ροή και στο τρίτο σετ με το σκορ να φτάνει στο 33-35 με την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι να έχει μεγάλους τους Σαφράνοβιτς και Μαρτίνεθ.
Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω ένα πόντο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσαν να φτάσουν τους Φινλανδούς και ισοφάρισαν σε 2-2 τα σετ (25-23), πηγαίνοντας την αναμέτρηση στο τάι-μπρέικ.
Εκεί, ο Μαρτίνεθ έκανε ότι μπορούσε επιθετικά, προσπαθώντας να κρατήσει το Δικέφαλο στο κόλπο της νίκης με το πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ να καταλήγει στην Σασταμάλα (8-4). Ένα σερί τριών πόντων (12-9) ήταν καθοριστικοί για τον ΠΑΟΚ και για την κατάληξη του ματς. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν σε 13-11, αλλά οι Φινλανδοί πήραν το σετ και τη νίκη με 15-11, κάνοντας διπλή ανατροπή.