ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Κοντά στο απόλυτο οι Eθνικές

«Στόχος είναι να περάσουν όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες μας από τη φάση των ομίλων στα νοκ άουτ παιχνίδια», είχε πει πριν την έναρξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος K22 ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Γιάτσης και ήδη στα κορίτσια έχουμε 100% επιτυχία, ενώ είμαστε πολύ κοντά στο να πανηγυρίσουμε κάτι ανάλογο και στα αγόρια.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στα κορίτσια οι Δήμητρα Μαναβή / Ιωάννα Παρισάκη, νίκησαν τις Φινλανδές Σινισάλο / Αχτιάινεν με 2-0 (21-15, 21-16) ολοκλήρωσαν αήττητες τον όμιλο και προκρίθηκαν απευθείας στους «16», αποφεύγοντας τους χιαστί αγώνες που θα δώσουν οι δεύτεροι με τους τρίτους των ομίλων.
Εκεί θα βρεθούν όμως οι Τατιάνα Μολδοβανίδη / Αλίκη Σπηλιωτοπούλου και Μαρία Κλέπκου / Βούλη Κoυρτίδου.
Οι πρώτες λύγισαν μετά από μεγάλη μάχη τις Γιάντσαρ / Τσάλτσινα από την Σλοβενία με 2-1 σετ (21-18, 16-21, 17-15) και τερμάτισαν δεύτερες στον δεύτερο όμιλο με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα, ενώ δεύτερες έκαναν σεφτέ κόντρα στις Ισραηλινές Ζίλμπερμαν / Ντέεφ (Ισραήλ) με 2-0 σετ (21-15, 21-15), και πήραν την 3η θέση του πέμπτοπυ ομίλου.
Στα αγόρια οι Ραφαήλ Μπανιώτης / Γιώργος Τερζόγλου κέρδισε τους Βούλγαρους Μετσκάροφ / Κόλεφ με 2-0 σετ (21-14, 21-17) και έκανε το 2Χ2 ενώ θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο του απέναντι στους Ισραηλινούς Α. Μασούρι / Ο. Μασούρι.
Σε τροχιά πρόκρισης μπήκαν και οι Βασίλης Ζήσης / Ιάσων Κανέλλος, που υπέταξαν τους Σλοβένους Ντουλάι / Μάροβτ με 2-0 σετ (21-18, 21-15), σημειώνοντας την πρώτη τους επικράτηση στο θεσμό και η κατάταξη τους θα . εξαρτηθεί από το παιχνίδι κόντρα στους Ισπανούς Ουέρτα / Χιμένεθ.
Τέλος την πρώτη ήττα γνώρισαν οι Άγγελος Μανδηλάρης / Βασίλης Μανδηλάρης που έχασαν από τους Λιθουανούς Ρουμσεβίτσιους / Καζντάιλις με 2-0 σετ (21-17, 21-10) και πλέον μετρούν μία νίκη και μία ήττα, ενώ αντιμετωπίζουν στο τελευταίο ματς τους Λευκορώσους Ντραπτσίνσκι / Βαούτσκεβιτς.