Κορίτσια για φίλημα στο ευρωπαϊκό κύπελλο

Εξαιρετική ήταν η τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού κυπέλλου στο Κούνεο για την Εθνική ομάδα που κατέκτησε ακόμα δύο μετάλλια (αργυρά) ενώ κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική βαθμολογία.

Το ντουέτο ε τις Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου εκτέλεσε πολύ καλύτερα το πρόγραμμά τους στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του αγωνίσματος (απ’ ό,τι στον χθεσινό προκριματικό που ήταν 4ο), βαθμογογήθηκε με 87,8000 β., ξεπέρασε τις Ουκρανές, αλλά και πολλές ακόμα εκπροσώπους χωρών (τα 12 καλύτερα Ντουέτα έλαβαν μέρος στον τελικό) και ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, όπως είχαν κάνει και στο τεχνικό πρόγραμμα του ντουέτου.
Το χρυσό μετάλλιο στο ελεύθερο ντουέτο πήραν οι Ισπανίδες Καρμπονέλ – Ραμίρεζ με 93,1333β. και το ασημένιο οι Ιταλίδες Τσερουτι – Φέρρο με 91,5000β.
Λίγο νωρίτερα, η ελληνική αποστολή κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο κόμπο ανεβαίνοντας και πάλι στο βάθρο της διοργάνωσης. Οι Μαρία Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Βασιλική Κοφίδη, Σοφία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Σοφία Σαραντίδη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Αθανασία Τσόλα, εκτέλεσαν όμορφα το πρόγραμμά τους και βαθμολογήθηκαν με 86,5667β. και αναδείχθηκαν δεύτερες, χάνοντας για πολύ λίγα χιλιοστά του βαθμού το χρυσό.
Το χρυσό μετάλλιο, το κατέκτησε τελικά η Ουκρανία με λίγο καλύτερη βαθμολογία 86,7000β. Το χάλκινο πήρε η Ιταλία με 84,9000 β.