Κρατάει την τρίτη θέση ο Παναθηναϊκός

Με μια σπουδαία νίκη εγκαινίασε την επίσημη έδρα του για φέτος, το κολυμβητήριο Γουδή, ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 7-4 επί του Εθνικού, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και κρατούν την 3η θέση στη βαθμολογία, στην ισοβαθμία με τον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με λίγες καλές φάσεις και κλειστές άμυνες, η ομάδα του Νάσου Ηρειώτη κατάφερε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα, να πάρει μια διαφορά και να την κρατήσει μέχρι το τέλος.
Οκτάλεπτα 3-1, 1-1, 1-0, 2-2
Παναθηναϊκός (Ηρειώτης) Βιτέλλας 1, Καρούντζος 3, Φώσκολος 1, Χαραλαμπόπουλος 2.
Εθνικός (Κουντουδιός) Σιώνης 1, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 2.

Πολυβόλο Εσπανιόλ
Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός και κόντρα στο Παλαιό Φάληρο, στο κολυμβητήριο του Πειραιά, δύο ημέρες μετά την ευρωπαϊκή νίκη του στη Νις της Γαλλίας. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 21-3 επί του ΑΟΠΦ και έκαναν το 20 στα 20, με τον Εσπανιόλ να πετυχαίνει επτά γκολ.
Οκτάλεπτα 7-0, 5-0, 4-0, 5-3
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μυλωνάκης 1, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 5, Πρέκας 1, Ντόσκας 1, Μουρίκης 4, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ 7.
Παλαιό Φάληρο (Μαμούρης) Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Γωνιωτάκης 1.

Δύσκολα ο Υδραϊκός στη Νέα Σμύρνη
Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη επικράτησε με 8-6 του Πανιωνίου και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, όσους έχει και το Παλαιό Φάληρο που βρίσκεται στην 6η, αλλά υπερισχύει στην ισοβαθμία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τη νησιώτικη ομάδα που προηγήθηκε με 0-3 στα πρώτα λεπτά, όμως οι Νεοσμυρνιώτες αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα γκολ του Δημήτρη Μιτελούδη έδωσε προβάδισμα 4-3 στο ημίχρονο για τον Υδραϊκό. Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη διεύρυνε τη διαφορά στα τρία γκολ (3-6) και ο Πανιώνιος αν και μείωνε συνεχώς στα δύο δεν μπορούσε να πλησιάσει και να απειλήσει το αντίπαλό του, με το 6-8 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.
Οκτάλεπτα 1-3, 2-1, 0-1, 3-3
Πανιώνιος (Δήμου) Καρακάσης 1, Κουλιεράκης 2, Πανταζόπουλος 2, Γ. Γαβαλάς 1.
Υδραϊκός (Κραβαρίτης) Μιτελούδης 2, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 2, Βλοντάκης 2.

Εδραιώνεται στην εξάδα ο ΠΑΟΚ
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 13-4 του ΝΟ Καλαμακίου στο κολυμβητήριο του Αλίμου και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ήττα του Παλαιού Φαλήρου από τον Ολυμπιακό, ξεπερνώντας τους Φαληριώτες και εδραιώνοντας ακόμα περισσότερο τη θέση του στην πρώτη εξάδα που στο τέλος δίνει συμμετοχή στα πλέι οφ.
Οκτάλεπτα 0-3, 1-3, 3-1, 0-6
ΝΟ Καλαμακίου (Χρυσάφης) Δουδέσης 1, Φαναριώτογλου 1, Καστανάκης 1.
ΠΑΟΚ (Βέργος) Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Νικολαΐδης 2, Νάνος 1, Παπαποστόλου 3, Σάριτς 2, Μουρατίδης 2.