Κράτησε στο… τσακ τη φανέλα

Με διαφορά ενός δευτερολέπτου προηγείται στη γενική κατάταξη του Γύρου της Ιταλίας ο Τζιανλούκα Μπραμπίλα μετά την ατομική χρονομέτρηση του ένατου ετάπ στο οποίο νικητής αναδείχθηκε ο Πρίμοτς Ρόγκλιτς.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τον καλύτερό του εαυτό έδωσε ο Τζιανλούκα Μπραμπίλα στο ένατο ετάπ του Γύρου της Ιταλίας που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ώστε να παραμείνει ντυμένος στα ροζ. Ο Ιταλός ποδηλάτης έφυγε τελευταίος χρονικά από τη ράμπα της εκκίνησης και έτσι ήξερε ακριβώς τι ρυθμό έπρεπε να ακολουθήσει στους βρεγμένους λόγω βροχής δρόμους. Ο Μπραμπίλα συνεχίζει για δεύτερη ημέρα να βρίσκεται στην κορυφή της γενικής κατάταξης έστω και αν τώρα η διαφορά από τον δεύτερο βρίσκεται στο ένα δευτερόλεπτο. Ταχύτερος όλων στη διαδρομή 40,5χλμ. από το Ράντα Τσιάντι στο Γκρέβε Τσιάντι ήταν ο Σλοβένος Πρίμοτς Ρόγκλιτς ο οποίος είχε τερματίσει δεύτερος στην προηγούμενη χρονομέτρηση του Γύρου. Κατώτερη του αναμενόμενου ήταν η εμφάνιση του Τομ Ντιμουλάν αφού κατετάγη 15ος με διαφορά 1:58 από τον νικητή. Ωστόσο η επίδοση αυτή τον έφερε έβδομο στη γενική κατάταξη. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο πρώην κάτοχος του ρεκόρ ώρας Ματίας Μπρέντλε και στο τρίτο ο Βέγκαρντ Λένγκεν. Ικανοποιητικές ήταν οι επιδόσεις των διεκδικητών της γενικής κατάταξης. Ο Βιτσέντζο Νίμπαλι τερμάτισε 19ος. ο Μίκελ Λάντα 20ος και ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε 22ος. Το ένατο ετάπ ξεκίνησε χωρίς την παρουσία του Μάρσελ Κίτελ. Μετρώντας δύο νίκες στα προηγούμενα ετάπ ο Γερμανός αναβάτης αποσύρθηκε για να ξεκουραστεί και να συνεχίσει την προετοιμασία ενόψει του Γύρου της Γαλλίας. Η απόφασή του πυροδότησε αρνητικά σχόλια στα social media τα οποία έκαναν λόγο για ασέβεια απέναντι στους διοργανωτές, τους φιλάθλους και τον θεσμό της ροζ φανέλας την οποία φόρεσε για μία ημέρα. Ωστόσο η απόσυρση αναβατών από μεγάλους Γύρους χωρίς απαραίτητα να αντιμετωπίζουν θέμα τραυματισμού είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Τη Δευτέρα οι αθλητές θα απολαύσουν το δεύτερό τους ρεπό. Ο Γύρος θα συνεχιστεί την Τρίτη με το δέκατο ετάπ που περιλαμβάνει το δεύτερο τερματισμό σε ανηφόρα για φέτος. Η εκκίνηση θα δοθεί από το Κάμπι Μπισέντσιο και μετά από 216χλμ. οι αθλητές θα τερματίσουν στο Σέστολα.