ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κρίμα και άδικο

Η Εθνική ομάδα νέων του χάντμπολ άγγιξε την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βραζιλίας, όμως τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη 15-15 με τη Σερβία και αποκλείστηκε.

του Ηλία Τάταλα

Στο κλειστό της Νέας Κίου έγινε μία συγκλονιστική μάχη, με τους Έλληνες διεθνείς να κοιτούν στα μάτια την ισχυρότερη Σερβία και να παλεύουν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο για την πρόκριση.

Η Εθνική κατέθεσε ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση με όπλο μία σιδερένια άμυνα που κράτησε τους Σέρβους μόλις στο 1 γκολ στα πρώτα 19 λεπτά (1-4). Στο 26′ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με 6-3 για να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα ενός τέρματος (6-5). Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς του Στέλιου Σεϊρεκίδη βρήκαν πιο εύκολα γκολ και στο 42′ κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 12-8. Οι Σέρβοι απάντησαν με ένα σερί 0-4, ισοφάρισαν σε 12-12 κρατώντας την ελληνική ομάδα χωρίς τέρμα για 12 λεπτά, όμως οι διεθνείς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με δύο γκολ των Σάββα και Αραπακόπουλου προηγήθηκαν με 14-12, για να ισοφαρίσουν και πάλι οι Σέρβοι σε 14-14, 3:30 πριν το φινάλε.

Στο 58:30 ο Κεδέρης αστόχησε σε πέναλτι (δοκάρι) και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Σρετένοβιτς έκανε το 14-15. Στο 59:20, με πέναλτι ο Λευτέρης Σεϊρεκίδης ισοφάρισε σε 15-15 και οι Σέρβοι ροκάνισαν το χρόνο έως το 59:50 όπου πήραν τάιμ άουτ. Στην τελευταία φάση οι Βέλγοι διαιτητές δεν καταλόγισαν βήματα στην επίθεση των Σέρβων και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Στη βαθμολογία η Σερβία αναδείχθηκε πρώτη με 3 βαθμούς, η Ελλάδα δεύτερη με 2 και τα Νησιά Φερόε τερμάτισαν στην τρίτη θέση με 1 βαθμό.

Με την κόρνα της λήξης, τα παιδιά της Εθνικής μας, ξέσπασαν σε λυγμούς και ήταν απαρηγόρητα για τον αποκλεισμό, όμως γι’ αυτή την ομάδα που ψάχνει να βρει το δρόμο προς τη διάκριση και την καταξίωση, δεν χρειάζονται δάκρυα. Η σκληρή δουλειά τους, κάποια στιγμή θα ανταμειφθεί. Το μέλλον είναι μπροστά τους.

ΣΕΡΒΙΑ (Βλάντιμιρ Στανόγιεβιτς) Μιλοσάβλιεφ, Μλαντένοβιτς 1, Γιοβάνοβιτς, Σότιτς, Μπέλος 1, Ρατζένοβιτς 2, Τζούκιτς 1, Κούπαρα, Ραντοβάνοβιτς 2, Κούρτες 1, Ζίφκοβιτς, Πόποβιτς, Βοϊβοντιτς, Ράντοβιτς, Ραντοΐκοβιτς, Σρετένοβιτς 7.
ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Μπουκοβίνας, Ιωάννου 2, Δομπρής, Αραπακόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Καφαντάρης, Σάββας 1, Βλαχοθανάσης, Μυλωνάς 1, Σεϊρεκίδης 3, Κεδέρης 3, Κρεμαστιώτης, Χατζηβακαλέλης, Πασσιάς, Μπάγιος, Χερουβείμ 1.
Δίλεπτα 4-5, Πέναλτι 0/2 – 3/4