ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στη δεύτερη ευκαιρία

Για ακόμα μία φορά, άλλα δήλωσε ο Ποστιλιόνε και τελικά άλλους έβαλε να αγωνιστούν, με τον Παναγιώτης Μαγδανής να αγωνίζεται πρώτος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη λίμνη Μάλτα του Πόζναν, στην Πολωνία.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Φεύγοντας από την Αθήνα, στην κατηγορία των σκιφ ελαφρών βαρών ήταν να αγωνιστεί ο Σπύρος Γιάνναρος. Φτάνοντας στην Πολωνία δηλώθηκε ο Στέφανος Ντούσκος και τελικά αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Μαγδανής. Ο αθλητής του ΝΟΛ, αγωνίστηκε στην πρώτη σειρά και με χρόνο 7:17.370 κατέλαβε την 4η θέση και θα προσπαθήσει αργότερα στα ρεπεσάζ να διεκδικήσει μία θέση στον ημιτελικό.
Στις γυναίκες, η Θωμαΐς Εμμανουηλίδου, αγωνιζόμενη και αυτή στην πρώτη σειρά των σκιφ ελαφρών βαρών, ολοκλήρωσε στην τελευταία θέση την προκριματική σειρά με χρονο 8:06.540 και θα προσπαθήσει και αυτή στους αγώνες της δεύτερης ευκαιρίας για μία θέση στα ημιτελικά. Αντιθέτως η Κύπρια Άννα Ιωάννου κατέλαβε την πρώτη θέση στη σειρά με 7:51.750 και προκρίθηκε απευθείας στον ημιτελικό.