Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική στο παγκόσμιο

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης η οποία επικράτησε στο Όκλαντ επί της Κίνας 15-10.

Τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-0 από τα πρώτα λεπτά. Οι Κινέζες απάντησαν ισοφραίζοντας σε 2-2, 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλπέτου, πριν η ΕΘνική πάρει εκ νέου προβάδισμα 3-2 στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Κινέζες κατάφεραν να ισοφαρίσουν (3-3 και 4-4), όμως η Εθνική μας πήρε προβάδισμα δύο γκολ 6-4 και 7-5, με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.
Αν στην δεύτερη περίοδο τα κορίτσια της Εθνικής μας έβαλαν τις βάσεις για την νίκη, στην τρίτη ουσιαστικά την εξασφάλισαν με ένα επιμέρους 5-3 που τις έφερε μπροστά με 12-8.

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο για να κλείσει στη μέγιστη τιμή της, τα πέντε γκολ (15-10).
Οκτάλεπτα 3-2, 4-3, 5-3, 3-2
Ελλάδα (Λέανδρος) Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη 2,Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου 5, Μ. Πάτρα 1, Μαυρωτά 1.
Κίνα (Γκονγκ) Μπι 3, Νονγκ 1, Γουάνγκ 1, Σου 1, Ξου 1, Ιβάνγκ 2, Μενγκ 1.