ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ξεχώρισε η Γκουντούρα στο παγκόσμιο κύπελλο

Στο παγκόσμιο κύπελλο νέων που διέξάγεται στο Ντορμάγκεν της Γερμανίας, στο αγώνισμα της σπάθης, ο Θεοδώρα Γκουντούρα είχε το καλύτερο πλασάρισμα από την ελληνική αποστολή καταλαμβάνοντας την 20η θέση σε σύνολο 123 αθλητριών.

Στη φάση των «32» η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε μεγάλη μάχη με τη Ρωσίδα Αλίνα Μοσέικο (Νο36) για να ηττηθεί τελικό 15-14 και να αποκλείστεί. Νωρίτερα είχε αποκλείσει την Αμερικανίδα Ράιαν Τζένκινς Νο88) με 15-13, ενώ από τη φάση των «128» πέρασε άνευ αγώνα. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στη Ρωσίδα Όλγα Νικιτίνα που επικράτησε στον τελικό επί της συμπατριώτισας της Εβγκενία Ποντπάσκοβα με 15-7, ενώ οι επίσης Ρωσίες Σεβελέβα και Ποζντνιάκοβα πήραν τα χάλκινα μετάλλια.
Στους νέους, ο Μάριος Γιακουματος ολοκλήρωσε στην 49η θέση καθώς ηττήθηκε στη φάση των «64» από τον Γερμανό Ραούλ Μπόνα 15-8, ενώ ο 17χρονος Βαγγέλης Καλομοίρης ήταν 84ος χάνοντας στη φάση των «128» από το Βούλγαρο Γκεόργκι Γκεοργκίεφ 15-4.
Στο ευρωπαϊκό κύπελλο ξίφους μονομαχίας νέων. που διεξάγεται στην Κοπενχάγη, ο Αλέξανδρος Γκώγκος κατέλαβε την 21η θέση, ο Δημήτρης Κρητικός της 59η και ο Φίλιππος Γκώγκος της 87η σε σύνολο 165 αθλητών.
Στις νέες, η Μαρία Χαντζή ήταν 59η, η Ειρήνη Καραμπίνη 63η και η Κωνσταντίνα Νικολοπούλου 80η.