Κυνηγάκης-Λεμπλ πρωταθλητές Ελλάδας στη μαραθώνια κολύμβηση

Ο αθλητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη και η αθλήτρια του Νίκου Γέμελου ήταν οι νικητές στα 5000μ ανοιχτής θαλάσσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έλαβε χώρα σήμερα στο Άστρος Κυνουρίας.

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε πρώτος στην κούρσα των κορυφαίων κολυμβητών ανοιχτής θαλάσσης της χώρας μας, στο αγώνισμα που στο Ρίο το 2016 είχε κατακτήσει ο Σπύρος Γιαννιώτης το αργυρό μετάλλιο. Μπορεί ο Κυνηγάκης να μη βρίσκεται αυτή την περίοδο σε εξαιρετική φόρμα όμως έχει αναπτύξει έξυπνη τακτική από την εμπειρία του σε διεθνείς αγώνες, την οποία και αξιοποίησε. Με δυνάμεις στην τελική ευθεία τερμάτισε 1ος σε 56.55. Ακολούθησαν ο Δημήτρης Νέγρης με 57.02 και ο Αδάμ Τσατήρας του ΠΓΣ με 57.56 στις δύο επόμενες θέσεις του βάθρου, ενώ η πεντάδα έκλεισε με τον Ηλία Παλαιολόγο και τον Κώστα Εγγλεζάκη.

Στις γυναίκες η Ηλέκτρα Λεμπλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχη με χρόνο 1:04.16 και ακολούθησε η συναθλήτρια της στον ΟΣΦΠ, Στέλλα Απλαντή σε 1:04.38. Με 1:06.05 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο η Αφροδίτη Κατσιάρα του ΑΕ Χαϊδαρίου. Ακολουθούν τα αποτελέσματα: