Κύπελλο ανδρών: Σούπερ σταρ Ντεν Ντρις και τελικός για τον ΠΑΟΚ!

Με τον απίθανο Βαν Ντεν Ντρις να σταματά στους 29 πόντους και όλη την ομάδα να παίζει άμυνα για σεμινάριο, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο δεύτερο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ των ανδρών, 3-1 τον Παναθηναϊκό και αύριο στις 21:30 θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ολυμπιακό.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο 8ο φετινό τους ματς, ο ΠΑΟΚ έπαιξε ακόμη καλύτερα απ’ ότι στα δύο προηγούμενα που πανηγύρισε τις πρώτες του φετινές νίκες επί των πράσινων, καταφέρνοντας να περιορίσει αυτή τη φορά και τον Κόβαρ και ουσιαστικά κινδύνευσε από τα ατομικά ξεσπάσματα των αντιπάλων του που έφεραν την ανατροπή στο πρώτο σετ (με Κόβαρ) και απείλησαν στο δ’ (με Φράγκο).

Ο ΠΑΟΚ όμως σήμερα κέρδισε γιατί πέρα από τον συγκλονιστικό Βαν Ντεν Ντρις (29 πόντοι, αλλά +20) ήταν απίστευτος στην άμυνα, βγάζοντας από το 1ο σετ και μετά 12 περισσότερες από τον αντίπαλο του και είχε 12% μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην κόντρα μπάλα (44% έναντι 32%). Διαφορές μεγάλες για ένα ματς μεταξύ δύο ισάξιων ομάδων, που φάνταζαν ακόμη μεγαλύτερες λόγω της κάκιστης παρουσίας του Ερνάντες… Γιατί το στατιστικό μπορεί να λέει 16 πόντους, αλλά επί της ουσίας προσέφερε μηδέν (0) στην ομάδα του καθώς έκανε 7 λάθη, δέχθηκε 5 μπλοκ και έχασε τέσσερις σερβίς.

Το ματς
Το πρώτο σετ ήταν ένα μικρό θρίλερ όπου οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 17-17 σε 20-17 με μπλοκ του Ράπτη στον Ερνάντες. Ο Κουβανός απάντησε με εξαιρετικά σερβίς για το 20-20, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 22-20 (μπλοκ Γιόρνα σε Ερνλάντες) και σε διπλό σετ μπολ (24-22). Ο Κόβαρ όμως τα έσβησε και τα δύο και στο 25-25 κόντρα επίθεση του Ερνάντες και μπλοκ του Πετρέα στον Βουλκίδη έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο σετ ήταν διαφορετικό με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα (3-1, 7-4) και στο 10-8 να ξεφεύγει με 14-8 χάρις στα σερβίς του Γιόρνα. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και το 1-1 ήρθε εύκολα.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το τρίτο σετ όπου προηγήθηκαν 3-0 και 6-1 με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 7-4 με άσο του Πετρέα, ωστόσο το 9-6 έγινε 12-6 με άσο του Γιόρνα με τον Δικέφαλο να συντηρεί τη διαφορά μέχρι το τέλος για να προηγηθεί με 2-1.

Το δ’ σετ θύμισε έντονα το πρώτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 10-8, αλλά το ξέσπασμα του Φράγκου έφερε την ανατροπή για το 11-14. Ο εκπληκτικός Βαν Ντεν Ντρις απάντησε για το 13-14 και στο 14-16 ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί προσπέρασε 17-16 για να φτάσουμε στο 18-18. Ο Κόβαρ έχασε το σερβίς, ο Βουλκίδης πήρε άσσο (21-18) με τους πράσινους να μειώνουν σε 23-22, αλλά στο 24-23 το 7ο λάθος του Ερνάντες στην επίθεση έστειλε τον ΠΑΟΚ στον τελικό.