Κύπελλο ανδρών: Στα προημιτελικά για πρώτη φορά ο Άθλος

Τη θέση του στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών εξασφάλισε ο Άθλος Ορεστιάδας, ο οποίος στον νοκ άουτ αγώνα της 1ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης του θεσμού επιβλήθηκε της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα του Έβρου για πρώτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται στην οκτάδα του θεσμού και περιμένει να μάθει τον αντιπαλό της στην οκτάδα, έχοντας ως όνειρο τη παρθενική της πρόκριση σε φάιναλ-4.
Η ΑΕΚ που κυνηγάει την άνοδο στη Volley League πάλεψε το παιχνίδι, κυρίως στο πρώτο σετ που προηγήθηκε με 15-13, με τον Άθλο να τρέχει σε εκείνο το σημείο σερί 0-7 για το 15-20. Το πρώτο σετ τελείωσε με 19-25.
Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχό τους από το ξεκίνημα, φτάνοντας στο τελικό 0-3 με 14-25 και 18-25 μετά από 69 λεπτά αγώνα.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 14-25, 18-25)

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου):
 Μπατατζίμ, Μελλές, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Ράμος, Ρούσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Πολυχρονιάδης (λ), Καβαρινός.

ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Ριζόπουλος, Αλγκούλ, Ντε Πρα, Γκένοφ, Μαγκαλάες, Κασαμπαλής / Βελούδης (λ), Ιωαννίδης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Χατζηαντωνίου δήλωσε: Ήταν ένα δυνατό τεστ, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Εμείς μένουμε προσηλωμένοι στο βασικό μας στόχο που είναι το πρωτάθλημα της Pre League και φυσικά η άνοδος στη μεγάλη κατηγορία».

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Θοδωρής Χουσίδης δήλωσε:
 «Μετά το ματς με τον Ολυμπιακό, όπου δώσαμε πολλές δυνάμεις για να αντιμετωπίσουμε τους “ερυθρόλευκους”, έπρεπε να κάνουμε το καθήκον μας και να περάσουμε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, παίζοντας με μία πολύ μαχητική ΑΕΚ. Ουσιαστικά στο 1ο και 3ο σετ, μέχρι τα μέσα των σετ, ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστική, είμασταν μαζί στο σκορ, αλλά από κει και έπειτα θεωρώ πως το δικό μας σερβίς, μπλοκ και τα τελειωματά μας, ήταν σε ανώτερο επίπεδο και έτσι πήραμε τη νίκη για να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.