Κύπελλο γυναικών: Στο φάιναλ 4 ΑΟ Θήρας και ΑΕΚ!

Ο ΑΟ Θήρας άφησε εκτός φάιναλ 4 του κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ των γυναικών τον Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ επιστρέφει στην τετράδα μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο περσινός φιναλίστ ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού για να προκριθεί για 5η φορά στην ιστορία του στο φάιναλ 4 όπου μετρά τρεις συνεχόμενες παρουσίες σε τελικούς (2019, 2021, 2022), με τον πολυνίκη του θεσμού Ολυμπιακού (9 κατακτήσεις) να μην καταφέρνει για δεύτερη σερί χρονιά να βρεθεί στο φάιναλ 4.
Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 14-17 και με τον Ολυμπιακό να έχει κόντρα επίθεση, αλλά εκεί η τριπλή αλλαγή του Βέσοβιτς (Τσοχατζή, Ζιώγα και Φάκη για το σερβίς) έφερε τα πάνω κάτω. Η Φάκη με δύο άσους κι ένα λάθος του Ολυμπιακο έφεραν το 18-17 για να φτάσει ο ΑΟΘ στο +2 (21-19) και παρόλο που οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν 21-21, με νέο σερί 4-0 η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 1-0.
Η Σαντορίνη προηγήθηκε με 14-12 στο β’ σετ, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 1-6 προηγήθηκε 15-18 για να φτάσει άνετα στο 1-1.
Στο τρίτο σετ ο ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακός και ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (8-4) φτάνοντας στο 16-9 με τον Μιτσέλι να περνά διαδοχικά στο ματς Τσιτσιγιάννη, Χριστοδούλου και τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 18-12 σε 18-17.
Στην επόμενη φάση η Τσιτσιγιάννη έβγαλε απίστευτη άμυνα, αλλά καμία δεν κάλυψε το κενό της για να έρθει ένα εύκολο πλασέ με την κακή υποδοχή της Σάλας να διαμορφώνει το 20-17. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά και η Λάνγκερερ τελείωσε το σετ.
Με την ψυχολογία στα ύψη η γηπεδούχος ξεκίνησε δυνατά και στο δ’ σετ φτάνοντας γρήγορα στο 8-3 και έχοντας εξαιρετική υποδοχή διαχειρίσρτηκε άψογρα το προβάδισμα του ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-20

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-21, 25-20) σε 109′.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσους, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/9 επ., 1 άσο), Λάνγκεγκερ 13 (11/34 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μερκάδο 27 (26/50 επ., 1 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 56% άριστες), Κιουτσιούκη 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 77% υπ. – 38% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Αδαμοπούλου, Φάκη 3 (3 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 9 (9/33 επ., 59% υπ.-31% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σάλας 19 (16/40 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.-12% άριστες) Κούμπουρα 17 (13/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ),  / Κοσμά (λ, 25% υπ.-12% άριστες), Γιώτα, Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη.

Επιστροφή της ΑΕΚ στο φάιναλ 4

Την επιστροφή της σε φάιναλ 4 πανηγυρίζει η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στον προημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών με 3-1 σετ επί της Θέτιδας στο κλειστό της Βούλας.
Από τις Σέρρες και το 2019 είχε να βρεθεί σε τελική φάση κυπέλλου η Ένωση, με τη Θέτιδα παρά τη προσπάθεια να μην καταφέρνει να παίρνει το εισιτήριο για το δεύτερο συνεχόμενο φάιναλ 4.
Η Θέτιδα ήταν ανώτερη σε σερβίς (10-3 οι άσοι) και στο μπλοκ (13-9), αλλά υστέρησε στην επίθεση με 28% αποτελεσματικότητα (31/112 τελειωμένες), σε αντίθεση με τις αθλήτριες της ΑΕΚ που είχαν 45% με 59/131 τελειωμένες επιθέσεις.
Στο πρώτο σετ το 7-3 της Θέτιδας έγινε 7-7, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16. Με δύο επιθέσεις της Νίζετιχ και μία της Σίλβα η ΑΕΚ πήραν προβάδισμα τριών πόντων (16-19), για να κάνει με μπλοκ η Καλντερόν το 18-25 για το 0-1.
Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα πήρε προβάδισμα από νωρίς, η διαφορά έφτασε μέχρι το +10 (16-6) και παρά τη προσπάθεια της ΑΕΚ να μειώσει, η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-20.
Στο τρίτο σετ το 10-10 έγινε 10-14 και στη συνέχεια 15-20 με επίθεση της Σίλβα, με τη συμπατριώτισσά της, την Καλντερόν να διαμορφώνει το 17-25.
Η Θέτιδα μπήκε αποφασισμένη να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και ξεκίνησε καλύτερο το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 8-4. Με πίεση στο σερβίς και σωστές επιλογές στην επίθεση η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 11-11 και να αποκτήσει στη συνέχεια τον έλεγχο του σετ. Η Σίλβα έκανε το 20-24, για να τελειώσει η Κουλίκοβα με μπλοκ την αναμέτρηση (20-25).