Κυπελλούχος Ουγγαρίας η Βάσας του Αθανασόπουλου

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου κατέκτησε το Κύπελλο Ουγγαρίας επικρατώντας με 3-2 (23-25, 25-14, 22-25, 25-19, 17-15) της Μπεκεσάμπα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας είχε διάρκεια 140 λεπτά με τη Μπεκεσάμπα να προηγείται δύο φορές και τη Βάσας να επιστρέφει…

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Έλληνα τεχνικού δεν ξεκίνησε καθόλου καλά καθώς έχανε , 8-3, 16-10, 17-13 κι ενώ ισοφάρισε 19-19 στο 23-23 έχασε κόντρα μπάλα και με άσο της Ντρπα έχασε το σετ.

Στο β’ το 7-5 έγινε 9-15 και 12-22 για τη Βάσας που ισοφάρισε εύκολα σε 1-1, ωστόσο στο τρίτο ξεκίνησε όπως στο πρώτο (9-4, 13-11, 16-11). Πλησίαε 20-19 αλλά αμέσως βρέθηκε στο 22-19 και παρόλο που μείωσε στον πόντο, το 23-22 έγινε 25-22 με επίθεση Άκτας και άουτ της Αμπντουλαζίμοβα.

Στο δ’ το 9-10, 9-15 για να πλησιάσει η Μπεκεσάμπα σε 16-17, όμως εκεί η Βάσας ξέφυγε 17-20, και μ επιμέρους σκορ 2-5 (19-25) πήρε το σετ.

Στο τάι μπρέικ είχαμε μάχη πόντο με πόντο για να φτάσουμε στο 15-15, όπου επίθεση της Μπάνιστερ και κόντρα Φρίσοβα έκλεισαν το ματς.

«Είχαμε πει ότι πρέπει να ελέγξουμε τα συναισθήματα και τα καταφέραμε παρόλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Θα μπορούσαμε να είχαμε αντιδράσει καλύτερα στο 1ο και 3ο σετ. Θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου γιατί όλοι βοήθησαν στη νίκη. Οι αλλαγές θέλουν και τύχη, αλλά έχω 13 ισάξιες αθλήτριες, Συγχαρητήρια και στη Μπεκεσάμπα. Είναι πολύ δύσκολο να χάνεις έναν τέτοιο τελικό, αλλά ήταν μια διαφήμιση για το ουγγρικό βόλεϊ», είπε μετά το τέλος του αγώνα ο Έλληνας προπονητής.