ΑμεΑ

Κυριάρχησε η Ρωσία

Η Ρωσία κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο κέρλινγκ με αμαξίδιο.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Η Ρωσία είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο κέρλινγκ με αμαξίδιο για το 2015. Αφού διέλυσε τη Σλοβακία με 12-1 στον ημιτελικό, η Ρωσία πέρασε στον τελικό με εμφανή διάθεση να πάρει την ρεβάνς από την Κίνα που την είχε κερδίσει στα πλέι οφ με 3-1. Στον τελικό οι Ρώσοι επικράτησαν με 7-4 και κατέκτησαν το τρόπαιο. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η διοργανώτρια Φινλανδία, που επικράτησε στο μικρό τελικό της Σλοβακίας με 8-5. Η τρίτη θέση είναι και η μεγαλύτερη επιτυχία έως τώρα στο κέρλινγκ για την Φιλανδία και όπως δήλωναν χαρακτηριστικά όλοι οι παίχτες της είναι σαν να κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και όχι το χάλκινο.