ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Κυριάρχος της Καταλονίας ο Κιντάνα

Ο Νάιρο Κιντάνα ήταν ο νικητής στον επταήμερο Γύρο της Καταλονίας και κατάφερε να γίνει ο τρίτος Κολομβιανός ποδηλάτης που το επιτυγχάνει.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 25χρονος άντεξε στις επιθέσεις των Αλμπέρτο Κονταδόρ, Κρις Φρουμ, Φάμπιο Άρου και Χοακίμ Ροντρίγκεζ. Η Μόβισταρ δούλεψε πολύ καλά ομαδικά και κατάφερε να ακυρώσει τις επιθέσεις των αντιπάλων του Κιντάνα. Τα φαβορί πέρασαν μαζί τη γραμμή του τερματισμού και έτσι δεν προέκυψε κάποια σημαντική αλλαγή σε σχέση με το Σάββατο όσον αφορά στις δικές τους θέσεις στη γενική κατάταξη. Ο Κιντάνα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, δεύτερος ήταν ο Κονταδόρ και τρίτος ο Ντάνιελ Μάρτιν. Νικητής στο έβδομο ετάπ αναδείχθηκε ο Αλεξέι Τσάτεβιτς και τον ακολούθησαν οι Πρίμοζ Ρόκγλιτς και Χάρλινσον Παντάνο.