Λιγκ καπ ανδρών: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός για μια θέση στα ημιτελικά

Το τέταρτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του λιγκ καπ «Νίκος Σαμαράς» στο βόλεϊ των ανδρών θα βγει αύριο στον επαναληπτικό προημιτελικό μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού που θα διεξαχθεί στις 21:30 στην Πυλαία.

Στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-2 σετ. Επομένως όποια ομάδα πάρει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ θα προκριθεί στους ημιτελικούς όπου περιμένει ο ΑΟΝΣ Μίλων. Εάν ο Παναθηναϊκός νικήσει 3-2 σετ θα προκριθεί. Εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει 3-2 σε θα παιχτεί έξτρα χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στον τελευταίο αγώνα του 2022 και στον πρώτο του 2023 καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι και στο Σούπερ Καπ που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 4 Ιανουαρίου 2023.

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ για το πρωτάθλημα. To λιγκ καπ είναι το τρόπαιο που δεν έχει κατακτήσει ακόμα ο ΠΑΟΚ. Με τον Δικέφαλος αναμένεται να τεθεί στη διάθεση του προπονητή του και ο Βραζιλιάνος κεντρικός Κόστα.

Υπενθυμίζεται πως το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι ΑΟ Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός. Οι ημιτελικοί θα γίνουν 18 και 21 Ιανουαρίου 2023.