Λιγκ καπ ανδρών: Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός που νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για τρίτη φορά φέτος τον ΠΑΟΚ-αλλά πρώτη εκτός έδρας-και πήρε πανάξια την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο ΠΑΟΚ στον δεύτερο «τελικό» της χρονιάς (αν θεωρήσουμε πρώτο τον αγώνα ρεβάνς με τη Μακάμπι) αποδείχθηκε λίγος τόσο αγωνιστικά όσο και πνευματικά χάνοντας δίκαια από μια καλύτερη ομάδα.

Οι πράσινοι αν και έχασαν το πρώτο σετ στο οποίο προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε πόντους διαφορά, αν και κόντεψαν να πάθουν το ίδιο τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο (από 17-21 στο δεύτερο το σκορ πήγε στο 22-22, ενώ το 16-21 στο τρίτο έγινε 21-25) ήταν πολύ καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ που δεν είχε καμία σταθερά στο παιχνίδι του.

Την ώρα που ο Γιάκομπσεν στα τρία πρώτα σετ είδε Ερναντες, Κόβαρ να στο 50% και να συνεχίζουν ακόμη καλύτερα, στον ΠΑΟΚ επιθετικά υπήρχε λίγο ο Ράπτης, λίγο ο Βουλκίδης, λίγο ο Γιόρνα (ο οποίος είχε 8/12 στα τρία πρώτα σετ και κακώς δεν τον έπαιζε περισσότερο Γουόλς) όχι όμως ο κακός και πάλι Βαν Ντεν Ντρις.

Έτσί όταν στην εξίσωση του ΠΑΟ μπήκε και ο Φράγκος (από 3/9 στα δύο πρώτα σετ, 8/13 στα δύο επόμενα) τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα για την ομάδα του Ανδρεόπουλου, που κυνήγησε κάθε μπάλα σα να ήταν η τελευταία και δικαιώθηκε.

Κι αν ο αποκλεισμός στο Λιγκ Καπ (που τείνει να γίνει κατάρα για τον ΠΑΟΚ) δεν κοστίζει ιδιαίτερα, στο ψυχολογικό κομμάτι είναι τεράστιο στραπάτσο για τους ασπρόμαυρους και αντίστοιχα εξίσου τεράστιο «πουσάρισμα» για τους πράσινους εν όψει του Σούπερ Καπ που ακολουθεί στις 4 Ιανουαρίου στην Κρήτη, αλλά κυρίως του αγώνα της 14ης Ιανουαρίου για την 11η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ (πάλι στην έδρα του ΠΑΟΚ) όπου θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό ποιος από τους δύο θα παραμείνει στο κόλπο για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το ματς
Στο ξεκίνημα οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-11 και 11-14. Σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος ανέβασε τον ρυθμό του και έγινε πιο καλός στο μπλοκ, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 15-14 με άσο του Ουόλς και να προσπεράσει με 20-19. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο φινάλε και ο ΠΑΟΚ με καρφί του Ντέιβιντ Κόστα άνοιξε το σκορ υπέρ των ασπρόμαυρων με 26-24.

Παρόμοιο το δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο με κύριο πρωταγωνιστή τον Ερνάντες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 13-10, 15-12, 17-14 και 20-17, όμως ο Δικέφαλος επέστρεψε και ισοφάρισε σε 23-23, αλλά αυτή την φορά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή (είχε χαμένη κόντρα στο 24-24) κι ο Ερνάντες ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα από την αρχή με 12-9 και 1-11. Οι πράσινοι συνέχισαν να είναι μπροστά (21-16) με τον ΠΑΟΚ να κάνει την αντεπίθεσή του στο σετ, μειώνοντας σε 22-21, όμως το χαμένο σερβίς του Γουόλς (κι ενώ ο ΠΑΟ ήταν υπό πίεση) έδωσε την ανάσα που έψαχναν οι πράσινοι που με καλά σερβίς του Κόβαρ έκλεισαν το σετ και το ματς.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε μια ψευδαίσθηση όταν προηγήθηκε με 4-1 ότι επέστρεψε το ματς, αλλά αυτός που είχε επιστρέψει ήταν ο Φράγκος ο οποίος πήγε στο σερβίς στο 6-6 κι έφυγε στο 6-10 με το σκορ να φτάνει στο 7-17 (!!!) και τους πράσινους να παίρνουν πανηγυρικά τη νίκη και την πρόκριση.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Παίξαμε καλά για δυο σετ και μετά αφήσαμε το παιχνίδι. Το πρώτο παιχνίδι ήταν το πρόβλημα για εμάς. Ήταν δύσκολο σήμερα. Ειδικά στο τελευταίο σετ σταματήσαμε να παίζουμε. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε τον Παναθηναϊκό και να κερδίσουμε, αφού χάσαμε στις λεπτομέρειες όλα τα παιχνίδια. Έχουμε την ευκαιρία να το κάνουμε στο Σούπερ Καπ. Είμαστε λυπημένοι. Πρέπει να αναλύσουμε και να δούμε τι συμβαίνει…».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε για τη νίκη πρόκριση της ομάδας του: «Είμαστε στον ημιτελικό τώρα, οπότε έχουμε δρόμο ακόμα. Μία σημαντική νίκη, η οποία έδινε πρόκριση. Μας πήγαν καλά τα πράγματα. Χάσαμε το πρώτο στις λεπτομέρειες, κερδίσαμε το δεύτερο στις λεπτομέρειες. Εμείς ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα χρυσό σετ, γιατί σε όλη τη σειρά τα παιχνίδια είναι πολύ ανταγωνιστικά. Είναι ισοδύναμες οι ομάδες. Έχουμε παίξει τρία παιχνίδια κόντρα στον ΠΑΟΚ, θα πάμε και για τέταρτη. Είναι ωραία παιχνίδια, μεγάλα σε διάρκεια. Πέρα από τις εντάσεις, τα ευχαριστιόμαστε».