Τάμπερε 2018 (αποστολή): LiveFeed

Ξεκινά τη τελευταία μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων στο Τάμπερε της Φινλανδίας και το Sportsefeed θα καλύψει τους αγώνες με livefeed για την πιο πλήρη ενημέρωση.

Τάμπερε Γιώργος Καπουτζίδης

Timeline

Live Feed

15:57

15-07-2018

Αλλάζει χέρια το χάλκινο στα 800μ. εφήβων

Ο Αλγερινός Ουσάμα Σεράρντ ακυρώθηκε από τους κριτές καθώς είχε κλείσει τον Έλιοτ Κρεστάν στον τερματισμό. Έβγαινε συνεχώς προς τα δεξιά εμποδίζοντας τον να τον περάσει. Έτσι ακυρώθηκε και το χάλκινο πήγε στον Βέλγο Κρεστάν.

15:37

15-07-2018

Το καλύτερο για το τέλος!

Φοβερή σκυτάλη 4Χ400μ. των εφήβων με τους Αμερικανούς να χάνουν τη σκυτάλη στην αλλαγή αλλά να τη μαζεύουν και να συνεχίζουν και τους Ιταλούς να κερδίζουν το πρώτο τους μετάλλιο στη διοργάνωση αλλά και συνολικά σε σκυταλοδρομία μεγάλης διοργάνωσης. Εξαιρετική κούρσα από τους Ιταλούς, δε στριμώχτηκαν ποτέ, δεν κλείστηκαν ποτέ, πολύ έξυπνες αλλαγές, και πολύ σωστό τρέξιμο με σωστή κατανομή δυνάμεων από όλους τους δρομείς. Από τη στιγμή που βρέθηκαν μπροστά δεν απειλήθηκαν ποτέ και έκαναν την καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο με 3:04.05. Οι Αμερικανοί κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να τερματίσουν δεύτεροι με 3:05.26 και στην τρίτη θέση η Βρετανία ε 3:05.65.

15:25

15-07-2018

Τελευταία ευκαιρία της Ιταλίας

Η σκυτάλη 4Χ400μ. των εφήβων είναι η τελευταία ευκαιρία των Ιταλών για ένα μετάλλιο. Με την ομάδα της Αυστραλίας τρέχει και ο δεκαθλητής Μαλόνεϊ που κέρδισε το χρυσό στα σύνθετα.

15:22

15-07-2018

Έχασε στις κορασίδες, κέρδισε στις νεάνιδες

Η Αλεξάντρα Νάτσεβα με τρία άλματα (άφησε τα τρία τελευταία) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 14.18μ. από τη δεύτερη της προσπάθεια. Η Βουλγάρα επικράτησε εύκολα έναντι της δεύτερης Μιριέλι Σάντος από τη Βραζιλία που ήταν δεύτερη με 13.81μ. και της τρίτης Νταβισλέιντι Βελάσκο από την Κούβα με 13.78μ. Η Νάτσεβα έχασε το χρυσό στο ευρωπαϊκό κορασίδων και κέρδισε αυτό στο παγκόσμιο νεανίδων!

15:14

15-07-2018

Χρυσό η Λευκορωσία στο ύψος νεανίδων

Στο ύψος των νεανίδων κέρδισε τελικά η Ταράντα κάνοντας ατομικό αλλά αι εθνικό ρεκόρ Λευκορωσίας στο 1.92μ. Τόσο η Λέκι και η Μουρίγιο είχαν μεγάλα άλματα στην τρίτη προσπάθεια στο 1.92μ., φαινόταν ότι θα το περάσουν αλλά το έχασαν και οι δυο για πολύ λίγο. Δεύτερη Λέκι, τρίτη η Μουρίγιο που κέριδσε το πρώτο μετάλλιο στη διοργάνωση για την Κολομβία.

15:10

15-07-2018

Χρυσό στα 4Χ400μ. οι ΗΠΑ

Χρυσό οι ΗΠΑ στη σκυταλοδρομία νεανίδων με 3:28.74. Η τριτη δρομέας της Τζαμάιικα. Σιάν Σάλμον κάλυψε διαφορα 20 μέτρων από τις ΗΠΑ, δώσανε μαζί και η τελευταία της Τζαμαικα, Καλίσα Τέιλορ έμεινε από δυνάμεις, έμεινε πάρα πολύ πίσω. Έχασε ακόμα και τη δεύτερη θέση από την Αυστραλία που ήταν είκοσι μέτρα πίσω της και τερμάτισε σε 3:31.36, και οριακά κράτησε το χάλκινο από τον Καναδά ολοκληρώνοντας σε 3:31.90.

14:58

15-07-2018

Οι σκυτάλες θα ανεβάσουν τις ΗΠΑ

Οι ΗΠΑ χρειάζονται και τα δύο χρυσά μετάλλια των σκυταλοδρομιών 4Χ400μ. για να ανέβουν έστω στη δεύτερη θέση της κατάταξης των μεταλλίων. Αυτή τη στιγμή είναι στην 6η θέση.

14:52

15-07-2018

Ψηλά το ύψος με ατομικά ρεκόρ

Πρώτη θέση μέχρι στιγμή στο ύψος των νεανίδων για την Καρίνα Ταράντα από τη Λευκορωσία με 1.90μ. (ατομικό ρεκόρ). Το ίδιο ύψος έχει παράσει και η Ιρλανδή Σόμερ Λέκι κάνοντας εθνικό ρεκόρ Ιρλανδίας, αλλά και η Κολομβιανή Μαρία Φερνάντα Μουρίλο με ρεκόρ Νοτίου Αμερικής.

14:48

15-07-2018

Χωρίς μετάλλιο Ισπανία και Ιταλία

Δύο παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαϊκού στίβου, η Ισπανία και η Ιταλία παραμένουν μέχρι στιγμής χωρίς μετάλλιο.

14:47

15-07-2018

Τέλος στη δισκοβολία, δύο αουτσάιντερ στα μετάλλια

Χρυσός ο Τζαμαϊκανός Κάι Τσανγκ στη δισκοβολία με 62.38μ. κάνοντας την έκπληξη, όπως έκπληξη και μεγάλη μάλιστα το χάλκινο από τον Χιλιάνό Κλαούντιο Ρομέρο με 60.81μ. Αργυρό μετάλλιο από τον Λευκορώσο Γιαουψένι Μπαχούτσκι με 61.75μ.

14:43

15-07-2018

Η Κένυα το 1-2 στα 800μ. εφήβων

Η Κένυα κατέκτησε χρυσό και αργυρό στα 800μ. εφήβων και με αυτά τα μετάλλια εξασφαλίζει πλέον και μαθηματικά την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων ότι κι αν γίνει στα υπόλοιπα αγωνίσματα. Δραματική κούρσα, με πτώση του Βρετανού Μαρκίμ Λόνσντειλ που σηκώθηκε και συνέχισε όμως και με τον Αλγερινό Ουσάμα Τσεράντ να κρατα με νύχια και με δόντια το χάλκινο από τον Βέλγο Έλιοτ Κρεστάν τερματίζοντας σε 1:47.10 έναντι 1:47.27. Ο νικητής Σόλομον Λεκούτα τερμάτισε σε 1:46.35 και ο συμπατριώτης του Κενυάτης, Ενγκένο Κιπνγκέτις σε 1:46.45.

14:37

15-07-2018

Χρυσό και στα 1.500μ. η Αιθιοπία

Δεύτερο χρυσό για την Αιθιοπία στα 1500μ. με την Αλεμάζ Σάμουελ που τερμάτισε σε 4:09.67, και αργυρό και πάλι για την Κένυα με την Μίριαμ Τσέροπ σε 4:10.73. Πολλα εύσημα όμως ανήκουν και στη χάλκινη νικήτρια την Ελβετίδα Ντέλια Σκλάμπας. Με δυο Κενυάτισες και δυο αθλήτριες από την Αιθιοπία στην κούρσα, η Σκλάμπας ήξερε ότι αν ήθελε το κάτι παραπάνω σε αυτή την κούρσα θα έπρεπε να ρισκάρει. Και αυτό έκανε. Στα 800 μέτρα, ξαφνικά, πέρασε μπροστά, δίνοντας πολύ γρήγορο ρυθμό στην κούρσα και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το γκρουπ των 12 αθλητριών κόπηκε στα δυο. Η Σκλάμπας έμεινε μόνη της με τα κορίτσια από την Αφρική και άντεξε μέχρι το τέλος, τερματίζοντας τρίτη σε 4:11.98.

14:33

15-07-2018

Ολοκλήρωσε στην 7η θέση ο Κονιαράκης

Δεν του βγήκε ο τελικός του Γιώργου Κονιαράκη που ολοκλήρωση στην 7η θέση έχοντας τρεις άκυρες προσπάθειες και καλύτερη βολή στα 58.04μ.

14:05

15-07-2018

Στην εξάδα ο Κονιαράκης

Μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων βολών, ο Κονιαράκης με 58.04μ. και 56.92μ. είναι στην 6η θέση. Προηγείται ο Τζαμαϊκανός Κάι Τσανγκ που έκανε ατομικό ρεκόρ με 62.36μ.

14:03

15-07-2018

10ος στον κόσμο ο Σάκης!

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Νίκο Σάκη στον τελικό των 3.000μ. στιπλ που ολοκλήρωσε τον αγώνα στη 10η θέση με 9:02.45. Νικητής ο Τακέλε Νιγκάτε με 8:25.35 από την Αιθιοπία με δεύτερο τον Κενυάτη Λέοναρντ Μπετ με 8:25.39 και τρίτο τον επίσης Αιθίοπα με 8:26.16.

13:49

15-07-2018

Φοβερός τελικός στα 100μ. εμπόδια

Οι δύο Αμερικανίδες (Τζόουνς και Τζόουνς) μπήκαν στην κούρσα με τις καλύτερες επιδόσεις. Η Κόρτνεϊ Τζόουνς με 12.86 και η Τία Τζόουνς με 12.89. Η Τία έκανε εξαιρετική εκκίνηση και σε όλη την κούρσα η Τζαμαϊκανή Μπρίτανι Άντερσον την καταδίωκε και μείωνε συνεχώς τη διαφορά με αποτέλεσμα να πέσουν μαζί στον τερματισμό σε 13.01. Ούτε τα χιλιοστά του δευτερολέπτου δεν μπόρεσαν να τις ξεχωρίσουν δίνοντας και στις δυο τον ίδιο ακριβώς χρόνο, 13.002. Το φώτο φίνις όμως βρήκε τη νικήτρια, ήταν η Αμερικανίδα Τία Τζόουνς, δεύτερο χρυσό για τις ΗΠΑ που ανεβαίνουν έτσι στην 5η θέση των μεταλλίων. Χάλκινη η Κόρτνεϊ Τζόουνς με 13.19.