Μαδρίτη: Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς, νίκησε τον αναγεννημένο Τιμ

Σε έναν εξαιρετικό αγώνα τένις, με έναν Ντόμινικ Τιμ να θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό, ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε δύο ώρες και 20 λεπτά και εξαιρετικό σερβίς για να πάρει τη νίκη και να περάσει στον 3ο γύρο του μάστερς της Μαδρίτης.

Από τη μια ο Τιμ κέρδισε για πρώτη φορά από το 2020 σετ από αντίπαλο μέσα από το τοπ10 και από την άλλη ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για περισσότερο από μία ώρα διχως να χάσει το πρώτο σερβίς του, μετρώντας 39 συνεχόμενα!
O Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω στο σκορ (απρόσμενα) χάνοντας το πρώτο σετ 6-3. Κάπου εκεί όμως άρχισε ένα εκπληκτικό σερί στο σερβίς για να κλείσει τον αγώνα με 50/57 (88%) κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς. Ο 24χρονος Έλληνας κέρδισε τελικά 2-1 (3-6, 6-1, 7-6) και χάρηκε για τη νίκη του όσο χάρηκε και για την επιστροφή του ταλαιπωρημένου από τραυματισμούς Τιμ. Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς μείωσε το σκορ με τον Αυστριακό στο 4-5. «Ο αγώνας πήγε στη φυσική κατάσταση και πιστεύω ότι και οι δυο μας δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας. Είμαι πολύ χαρούμενος που παίξαμε τόσο καλό τένις. Σήμερα δείξαμε πόσο συναρπαστικό είναι το τένις μεταξύ δύο παικτών που έχουν μπάκχαντ με το ένα χέρι. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να πάρω τη νίκη. Τα πράγματα δεν ήταν εύκολα στο τέλος, όμως συνέχισα να το παλεύω…»

Στον 4ο γύρο ο Τσιτσιπάς θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Σεμπαστιάν Μπαέζ (Νο31) τον οποίο κέρδισε τη μία και μοναδική φορά που έχουν αναμετρηθεί, στο περσινό όπεν της Αυστραλίας.