Μάγκας Ολυμπιακός, 3-2 τον ΠΑΟΚ αν και έπαιζε μισός!

Ο Ολυμπιακός πέρασε για 4η συνεχόμενη χρονιά (σας το γράψαμε από χθες ότι στην κανονική διάρκεια δεν χάνει εύκολα) από το PAOK Sports Arena, έκανε το 15χ15, «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο (στο +5 από τον ΠΑΟΚ, στο +8 από τον ΠΑΟΚ)

Όλα τα παραπάνω, παίζοντας χωρίς τους Αγκάμεζ, Νταφ (και με τον Φιλίποφ λόγω γαστρεντερίτιδας να είναι τυπικά στην αποστολή). Έπαιξε όμως σαν ομάδα την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε στο 14-16 του δ’ σετ, δείχνοντας έλλειψη ωριμότητας, συγκέντρωσης (όπως θέλει μπορεί να το χαρακτηρίσει κανείς).
Γιατί μπορεί όντως ο διαιτητής να έχει κάνει λάθος στην συγκεκριμένη φάση, αλλά αντίδραση όλων (εντός και εκτός γηπέδου) ήταν απαράδεκτη…
Για όσους τυχόν δεν είδαν τη φάση στο 14-16 του δ’ σετ ο Στιβαχτής κάνει υπέρβαση (όπως φαίνεται από το τηλεοπτικό ριπλέι) ο διαιτητής Γεωργιάδης έκρινε ότι δεν έκανε κι αντί για 15-16 το σκορ έγινε 14-17!
Ο Καλμαζίδης δικαιολογημένα δέχθηκε κόκκινη κάρτα (14-18) για τις έντονες διαμαρτυρίες του, ο Ντάντε δέχθηκε δύο μπλοκ (14-20) και αντίο… ζωή.
Στη δε ανάπαυλα ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ κατέβηκε στη γραμματεία διαμαρτυρόμενος προς τους διαιτητές (;), παρουσία του προέδρου της ΕΣΑΠ (ο μόνος που δεν έφταιγε στην προκειμένη περίπτωση) και χρειάστηκε να περάσει ένα τρίλεπτο για να ξεκινήσει ο αγώνας, καθώς στην απέναντι πλευρά υπήρχε πολύ μεγάλη ένταση με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
Κι η ένταση αυτή έκανε πολύ μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους, καθώς στο τάι μπρέικ το 9-9 έγινε 10-13 και παρόλο που ισοφάρισαν 13-13 (με δύο μπλοκ στον Τσούπκοβιτς και κόντρα επίθεση του Στάροβιτς) στο 14-15 η άουτ επίθεση του Σέρβου έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.
Μια νίκη τεράστιας σημασίας, κυρίως για την ψυχολογία, καθώς επιτεύχθηκε σχεδόν υπό τις ίδιες συνθήκες με τις οποίες είχε αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι του πρώτου γύρου.
Τότε έλειπαν οι Γκόμεζ, Ντάντε, Ανδρεάδης, τώρα οι Αγκάμεζ, Νταφ, Φιλιποφ. Τότε ο ΠΑΟΚ άντεξε ενάμιση σετ, τώρα ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη και δείχνει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ότι είναι ένα κλικ πιο πάνω απ’ όλους τους άλλους.
Με τον Στιβαχτη να αρπάζει την ευκαιρία που του έδωσε ο Μποσκαν από τα μαλλιά, τον Ζουπάνι να παίζει σαν Αγκάμεζ και τους Κοκκινάκη, Στεφάνου να σκουπίζουν το γήπεδο, ακόμη κι ο Τσούπκοβιτς ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας σημαντικές επιθέσεις…
Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του δεν έχασε απλά ένα ματς, αλλά και τις εντυπώσεις με την κατάρρευση του στο δ’ σετ. Με πολλά σκαμπανεβάσματα, με εύθραυστη ψυχολογία, παρά την πολύ καλή παρουσία του Στάροβιτς και των δυο κεντρικών, αν δεν πάρει περισσότερα πράγματα από τους δύο ακραίους και δη τον (αναιμικό μέσα στο 2017) Σαφράνοβιτς θα έχει πολύ δύσκολο έργο.

Τα σετ: 25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16) σε 119′

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ – 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ – 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Ζουπάνι 19 (18/33 επ, 1 άσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 77% υπ – 30% άριστες), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ, 1 άσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 78% υπ – 50% άριστες), Φράγκος (50% υπ – 50% άριστες), Αγκάμεζ.