Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Καρπουζλής

Με χρόνο 28.26 ο Γιάννης Καρπουζλής κατέλαβε την τρίτη θέση στα 50μ. πρόσθιο ανδρών το πρωί του Σαββάτου στο citta di Milano και δεν κατάφερε να πλησιάσει το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (27.66).

του Στέφανου Σουλιώτη

O 24χρονος κολυμβητής του ΠΑΟΚ δεν έκανε την κούρσα που θα ήθελε στην προτελευταία του ευκαιρία για τη διοργάνωση του Λονδίνου. Πλέον η ημερίδα επιλέκτων της επόμενης εβδομάδας αποκτά χαρακτήρα τελικού καθώς στις 27 Μαρτίου ολοκληρώνεται η περίοδος πρόκρισης. Ατομικό ρεκόρ στο ίδιο αγώνισμα σημείωσε ο Γιώργος Φραγκουδάκης ο οποίος κατετάγη 12ος με 29.06 βελτιώνοντας το 29.27 που κατείχε από πέρυσι το Μάρτιο. Με καλύτερη φετινή επίδοση 28.87 η Ιώαννα Κακαβά κολύμπησε τα 50μ. πεταλούδα σε χρόνο 29.35 και κατέλαβε την 22η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Ειρήνη Κατωπόδη έκανε επίδοση 30.28 (έχει ατομικό ρεκόρ το φετινό 29.27) και κατετάγη 34η, ενώ ο Χρήστος Ράπτης τερμάτισε σε χρόνο 26.17 (φετινό ρεκόρ 25.86) καταλαμβάνοντας την 27η θέση. Η Όλγα Ντάλλα ήταν η μοναδική Ελληνίδα εκπρόσωπος στα 100μ. ύπτιο γυναικών. Κολύμπησε την απόσταση σε 1:04.94 καταλαμβάνοντας την 14η θέση και πλησιάζοντας το ατομικό της ρεκόρ που είναι 1:04.69. Στα 100μ. ύπτιο ανδρών ο Μιχάλης Κοντιζάς κατετάγη 6ος καθώς κολύμπησε σε 56.43 (ατομικό το φετινό 55.38), ενώ η Σταυρούλα Σινάνου ισοφάρισε το φετινό της ρεκόρ στα 50μ. πρόσθιο καθώς σημείωσε 33.99 και κατέλαβε την 16η θέση.