ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

ΜΑΛΜΕ 2023: Αποκλεισμός για την Εθνική ανδρών

Εκτός 16αδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομαδικού της επιτραπέζιας αντισφαίρισης έμεινε η Εθνική ομάδα των ανδρών που ηττήθηκε στο Μάλμε της Σουηδίας από την Ουγγαρία με 3-1.

Μετά το χτεσινό ρεπό η Εθνική επανήλθε στη σάλα του Malmö Arena για να δώσει κόντρα στην Ουγγαρία τον καθοριστικό αγώνα για τη 2η προνομιούχο θέση από το 4ο γκρουπ. Από 1 βαθμό είχαν οι ομάδες και η νικήτρια περνούσε στο ταμπλό των «16».
Η Ελλάδα πήρε το Β στο στήσιμο των ομάδων κι αυτή τη φορά άρχισε το ματς ο Παναγιώτης Γκιώνης (νούμερο 32 τον Σεπτέμβριο στην Ευρώπη) από τη θέση 2. Αντιμετώπισε τον πρώτο Ούγγρο, τον Άνταμ Ζούντι (Νο 54) και με εντυπωσιακή εμφάνιση δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης. Επιβλήθηκε με 3-0 κι έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα.
Από τη θέση 1 αγωνίστηκε μετά ο Γιάννης Σγουρόπουλος (Νο 55) αντιμετωπίζοντας τον Μπένκε Μαγιόρος (Νο 39). Δεν ήταν το ίδιο σταθερός, όσο στην πρεμιέρα, αλλά με την ποιότητά του και με ξεσπάσματα έφτασε μία ανάσα από τη νίκη για να λυγίσει τελικά με 3-2.
Στη θέση 3 τοποθετήθηκαν ο Γιώργος Σταματούρος (Νο 179) και ο Τάμας Λάκατος (Νο 84) γνωρίζοντας την κρισιμότητα του μοναδικού τους αγώνα. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2021 πραγματοποίησε αξιόλογη εμφάνιση και ήταν ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του ματς. Ίσως έδινε άλλη τροπή στο ματς αν αξιοποιούσε τα δύο σετ μπολ στην αρχή, πάντως κάμφθηκε πολύ δύσκολα με 3-1 σετ.
Η ομάδα δεν πτοήθηκε και ο Σγουρόπουλος μπήκε δυνατά απέναντι στον Ζούντι για να πάρει το προβάδισμα. Ήταν δεδομένο όμως, ότι η αναμέτρηση θα είχε ισορροπία και θα κρινόταν δύσκολα. O τετράκις πρωταθλητής Ευρώπης δέχτηκε την ισοφάριση, αλλά κυριάρχησε στο 3ο σετ για να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ. Στο 4ο σετ από 4-7 μείωσε στον πόντο και η αντίπαλη πλευρά ζήτησε τάιμ άουτ. Ο Ζούντι βρήκε τις λύσεις και με ποιοτικά χτυπήματα κατέκτησε στη σειρά τους επόμενους πόντους. Σαν να μην έφτανε αυτό προηγήθηκε 3-0 στο καθοριστικό σετ και ο ελληνικός πάγκος πήρε τάιμ άουτ. Ο Ούγγρος κράτησε τον έλεγχο αυξάνοντας τη διαφορά (8-2) και τα πράγματα δεν άλλαξαν.