ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

ΜΑΛΜΕ 2023: Αρχή στο ευρωπαϊκό με ήττα για την Εθνική ανδρών

Την ήττα με 3-1 γνώρισε σήμερα (10/09) η Εθνική ομάδα των ανδρών από την Πορτογαλία στον εναρκτήριο αγώνα της στο Μάλμε για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομαδικού επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Ήταν η αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 4ου γκρουπ, η Ελλάδα κόντραρε από τη θέση του αουτσάιντερ το 4ο φαβορί της διοργάνωσης και μπορούσε σίγουρα να γίνει πιο πιεστική. Καθοριστικό αποδείχτηκε το δεύτερο ατομικό παιχνίδι όπου ο Παναγιώτης Γκιώνης κάμφθηκε από τον Τιάγκο Απολόνια, ενώ μετά ο Γιάννης Σγουρόπουλος μείωσε προσωρινά με έξοχη εμφάνιση εναντίον του Ζοάο Ζεράλδο. Στην τριάδα ήταν και ο Γιώργος Σταματούρος, που χρησιμοποιήθηκε στη θέση 2. Αύριο η Εθνική έχει ρεπό και την Τρίτη 12/09 θα χρειαστεί απαραίτητα τη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία στο κυνήγι της πρόκρισης στη φάση των «16».

Τα τελευταία 10 χρόνια η Πορτογαλία έχει στο αγώνισμα 1 χρυσό (2014) και 2 ασημένια μετάλλια (2017, 2019) σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, πρωτιά στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες (2015) και υψηλές θέσεις σε παγκόσμιες διοργανώσεις. Με την ίδια σύνθεση παραμένει εξίσου δυνατή και είχε τον πρώτο λόγο στη σημερινή πρεμιέρα. Η Ελλάδα εξάντλησε τις πιθανότητές της με καλή εμφάνιση, μπορούσε να πάει έστω στο 2-2 το ματς και να περάσει πίεση στην άλλη πλευρά,  αλλά δεν έβγαλε το κάτι παραπάνω στα κρίσιμα σημεία. Ωστόσο, δεν είναι αποτέλεσμα, που δημιουργεί κατήφεια, το σύνολο του Κώστα Βατσακλή μπορεί με την ίδια πίστη να πάει για την καθοριστική νίκη στην αναμέτρηση με την Ουγγαρία. Στο μεταξύ, θα περιμένει και το αυριανό ματς των Ιβήρων με τους Μαγυάρους για τη 2η αγωνιστική του 4ου γκρουπ (η Ελλάδα έχει ρεπό).

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο στήσιμο των ομάδων η Ελλάδα πήρε το Β και τον αγώνα άρχισε ο Σταματούρος (νούμερο 179 στην Ευρώπη τον Σεπτέμβριο), τον οποίο ο Κώστας Βατσακλής τοποθέτησε στη θέση 2. Αντίπαλος ο σπουδαίος Μάρκος Φρέιτας (Νο 4), πρώην δευτεραθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών, πρωταθλητής του ομαδικού, νικητής σε Ευρωπαϊκό Τοπ 16, μεταξύ άλλων υψηλών διακρίσεων. Σε ματς, που έτσι κι αλλιώς αποτέλεσε πολύτιμη εμπειρία, ο Σταματούρος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-0, αλλά ο αριστερόχειρας Πορτογάλος κάλυψε τη διαφορά. Στα επόμενα σετ ο Φρέιτας έπαιρνε γρήγορα το προβάδισμα με καλό σερβίς και σταθερότητα στα ράλι έφτασε στο 3-0.

Το δεύτερο στη σειρά ματς ερχόταν από το… παρελθόν όταν είχαν κι άλλες δυνατές αναμετρήσεις ο Γκιώνης (Νο 32) με τον Τιάγκο Απολόνια (Νο 21). Αμφίρροπο ήταν και αυτό το ματς με τον Έλληνα άσο να παίρνει προβάδισμα και να προσπαθεί κυρίως με άμυνα και όχι με συχνές επιθέσεις από το forehand να πάρει τον έλεγχο. Ο Απολόνια όμως, (μέλος κι αυτός της «χρυσής» ομάδας της Πορτογαλίας από τη δεκαετία του 2010) είχε λύσεις και πολλές μπάλες. Πήρε το πλεονέκτημα με 2-1 σε πολύ κλειστά σετ, κούρασε τον αθλητή μας και τελικά επικράτησε με 3-1.

Με το σκορ στο 0-2 το ελληνικό συγκρότημα δεν είχε να κάνει κάτι άλλο από το να τα δώσει όλα για να μείνει στη διεκδίκηση του ματς και να κυνηγήσει ό,τι παραπάνω μπορούσε. Έτσι, ο Σγουρόπουλος (Νο 55) άρχισε εξαιρετικά στον αγώνα του από τη θέση 3 κόντρα στον Ζοάο Ζεράλδο (Νο 16). Έπιασε καλά το σερβίς του αριστερόχειρα αντιπάλου, αξιοποίησε σε μεγάλο βαθμό τα δικά του σερβίς παίρνοντας βολικές μπάλες για τα σπιν του και προηγήθηκε 2-0 σετ. Επιπλέον βρέθηκε μπροστά 8-5 στο 3ο σετ και απρόσμενα έχασε 6 πόντους στη σειρά για το 2-1 (ενδιάμεσα, όταν δέχτηκε την ισοφάριση σε 8-8, έκανε ο ομοσπονδιακός μας προπονητής τη χρήση του τάιμ άουτ). Ο τετράκις πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών όμως, ήταν αποφασισμένος για τη… ρεβάνς (είχε χάσει πέρσι στους Μεσογειακούς), έβγαλε εξαιρετικά χτυπήματα βάζοντας και τεχνική και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Οι πρώτοι αθλητές των δύο ομάδων, ο Γκιώνης και ο Φρέιτας, κοντραρίστηκαν στο επόμενο ματς, επίσης σε μία συνέχεια αναμετρήσεων σε πολλές διοργανώσεις από την προηγούμενη δεκαετία. Ο κορυφαίος Έλληνας εκπρόσωπος ήταν πολύ αποδοτικός στην αρχή και προηγήθηκε. Ο Φρέιτας όμως, έκανε την ανατροπή και με περισσότερη αυτοπεποίθηση μετά παρουσίασε τις γνωστές αρετές του απέναντι στην άμυνα κι έφτασε στο 3-0 διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο σκορ ομάδων.