Μαραθώνιος Πράγας: 12ος ο Καραΐσκος, 13η η Πριβιλέτζιο

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Καραΐσκος στο μαραθώνιο της Πράγας όπου ολοκλήρωσε στη 12η θέση, ενώ η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε 13η.

Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ, ολοκλήρωσε το μαραθώνιο σε 2:18:58 για να καταλάβει τη 12η θέση στη γενική κατάταξη και τη 2η όσον αφορά τους Ευρωπαίους δρομείς που συμμετείχαν, καθώς τον πέρασε μόνο ο Πολωνός Κρίστιαν Ζαλέφσκι που τερμάτισε σε 2:16:28.
Νικητής στον αγώνα των ανδρών ήταν ο Κενυάτης Αλεξάντερ Μουτίσο που ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:05:09 και τον ακολούθησαν ο Σισάι Λεμά (Αιθιοπία) με 2:06:26 και ο Φίλεμον Ρόνο (Κένυα) με 2:06:51.
Στον αγώνα των γυναικών έτρεξε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο η οποία ήταν 13η με 2:44:07. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Γουόρκνες Εντέσα (Αιθιοπία) με 2:20:42, δεύτερη η Μάργκαρετ Γουανγκάρι (Κένυα) με 2:23:52 και τρίτη η Βαϊόλα Κίμπιγουοτ (Κένυα) με 2:24:54.