Μαρινάκου και Σταμούλης οι νικητές στο 10αρι (αποτελέσματα)

Στον αγώνα που παραδοσιακά προηγείται του Μαραθωνίου, μία μέρα από την εκκίνηση του, τα 10χλμ σε δημόσιο δρόμο, η Αναστασία Μαρινάκου και ο Νίκος Σταμούλης ήταν οι δύο νικητές.

Στον αγώνα των ανδρών, δύο Σταμούληδες, ο Νίκος και ο Γιώργος έκαναν το 1-2 τερματίζοντας τα 10χλμ στα 31:19 και 31:34. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Μανώλης Πουρίκας κάνοντας 32:06.
Η Αναστασία Μαρινάκου επικράτησε στις γυναίκες κάνοντας 34:10 και μάλιστα ήταν 21η στο σύνολο των 15.069 δρομέων που συμμετείχαν στον αγώνα. Η Ειρήνη Τσουπάκη ακολούθησε στη 2η θέση των γυναικών με 34:55 και στην τρίτη θέση η Κατερίνα Κουτλή με 36:36.