ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Μάστερς με μετάλλια

Δύο ακόμα μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μάστερς στο Καζάν. Η Γεωργία Χατζηγεωργίου στην κολύμβηση πήρε ασημένιο και ο Ηρακλής Σακκαλής στις καταδύσεις, χάλκινο.

Άλλα δύο μετάλλια ήρθαν σήμερα από το Καζάν και το παγκόσμιο πρωτάθλημα μάστερς για τα ελληνικά χρώματα. Η Γεωργία Χατζηγεωργίου στην κατηγορία 35-39 ετών κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο με χρόνο 2:13:10, χάνοντας το χρυσό μόλις για έξι εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού η Γερμανίδα Μαρίνα Σπότκε, που ήταν πρώτη έκανε 2:13.04.
Στις καταδύσεις και το 1μ. τραμπολίνο, ο Ηρακλής Σακκαλής με 316.00 βαθμούς, κατετάγη τρίτος μεταξύ εφτά αθλητών που αγωνίστηκαν στην κατηγορία 35-39 ετών και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο του στη διοργάνωση.
Σε άλλες ελληνικές και κυπριακές συμμετοχές, η Μαρίνα Τσαλτζούδη (55-59 ετών) ήταν 10η στα 400μ. μ. ατομική με 7:07.17, ενώ στα 200μ. ελεύθερο των ανδρών ο Σπύρος Μπέλος (35-39 ετών) ήταν 11ος με 2:08.43 και ο Ισίδωρος Παγιάβλας 20ος με 2:22.98. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κύπριος Κώστας Χριστοφόρου ήταν 10ος στην κατηγορία 50-54 ετών με χρόνο 2:21.52 και ο συμπατριώτης του Κώστας Χαϊλής στην κατηγορία 25-29 ετών ήταν 9ος με 2:04.42.