TEAM GREECE

Με 16 αθλητές στο βαλκανικό

Με παρουσία σε όλες τις κατηγορίες θα πάρει μέρος η Ελλάδα στο βαλκανικό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που θα φιλοξενηθεί την Κυριακή στο Μαυροβούνιο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 16μελής αποστολή αναχώρησε το πρωί της Παρασκευής από την Ελλάδα με την ελπίδα να επιστρέψει με περισσότερα μετάλλια από τα πέντε που κατέκτησε στην περσινή διοργάνωση. Στην ομάδα ξεχωρίζει το όνομα του Δημήτρη Αντωνιάδη ο οποίος είναι φαβορί για το βάθρο στην κατηγορία των ανδρών. Στο Μαυροβούνιο θα ταξιδέψουν επίσης και οι άλλοι δύο αθλητές από τους συνολικά τέσσερις που έφεραν την Ολυμπιακή πρόκριση στην Ελλάδα – ο Χαρούν Μολλά και ο Αλέξανδρος Βροχίδης. Στις γυναίκες ξεχωρίζει η παρουσία της Βαρβάρας Φασόη. Οι  συγκεκριμένοι αγώνες είναι το τελευταίο τεστ για τους Έλληνες αθλητές πριν από το πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στη Ναύπακτο στις 15 και 16 Ιουλίου. Στο περσινό βαλκανικό πρωτάθλημα το 1-2 στους άνδρες σημείωσαν οι Περικλής Ηλίας και Αντωνιάδης. Στις γυναίκες η Φασόη κατέλαβε την τρίτη θέση, όπως και ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης στους παίδες, ενώ στις κορασίδες πρώτη ήταν η Κατερίνα Ελευθεριάδου.