Με 28 χρυσά μετάλλια ολοκλήρωσε η Κίνα στην κολύμβηση

Η Κίνα είναι η υπερδύναμη στην κολύμβηση όσον αφορά την Ασία και το επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά, καθώς σήμερα στην τελευταία μέρα των ασιατικών αγώνων στο άθλημα αυτό που διεξάχθηκε στο Ολυμπιακό κέντρο της Χάνγκζου, κατέκτησε 58 μετάλλια εκ των οποίων τα 28 είναι χρυσά.

Η Γιούφεϊ Ζανγκ (Κίνα) άνοιξε το πρόγραμμα με μια εκπληκτική επίδοση στα 50μ πεταλούδα των γυναικών. Σημείωσε 25.10 για να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνων που ήταν 25.55 και το οποίο άνηκε στην Ρικάκο Ίκεε (Ιαπωνία) από το 2018. Η Ζανγκ παραλίγο να καταρρίψει και το δικό της ρεκόρ Ασίας με 25.05.
Ο Κινέζος, Χάιγιανγκ Κιν, κρέμασε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στο στήθος του απόψε και αυτή την φορά στα 50μ πρόσθιο των ανδρών, κολυμπώντας σε 26.35. Στα πρωινά προκριματικά είχε σημειώσει 26.25 για να κάνει νέο ρεκόρ αγώνων.
Η Μπίντζιε Λι (Κίνα) Li Bingjie είχε τον απόλυτο έλεγχο στον τελικό των 800μ ελεύθερο γυναικών και με χρόνο 8:20.01 κέρδισε τον αγώνα με διαφορά σχεδόν 9 δευτερολέπτων. Στα 200μ ύπτιο των ανδρών, ο Γιάγιου Σου (Κίνα), αφού κέρδισε τα 50μ και 100μ ύπτιο, σημείωσε 1:55.37 για να κερδίσει ακόμα ένα χρυσό.
Ο Κιμ Γούμιν (Νότια Κορέα) ήταν ο νικητής στα 400μ ελεύθερο των ανδρών, κολυμπώντας την απόσταση σε 3:44.36 και αφήνοντας κατά 4 δευτερόλεπτα πίσω τον δεύτερο, Ζάνλε Παν (Κίνα) με 3:48.81. Ο Τομόρου Χόντα (Ιαπωνία) πρόσθεσε ακόμα ένα ρεκόρ αγώνων στο βιογραφικό του, αφού με το 1:53.15 στα 200μ πεταλούδα εκτός από το χρυσό μετάλλιο, πήρε και το ρεκόρ του Τακέσι Μτσούντα (Ιαπωνία) που κρατούσε από το 2010 με 1:54.02.
Στην 4Χ100μ μεικτή των γυναικών, η Ιαπωνία θριάμβευσε και ήταν η μόνη ομάδα που κατάφερε να τερματίσει κάτω από τα 4 λεπτά. Κατέγραψε 3:57.67 για να αφήσει δεύτερη τη Νότια Κορέα με 4:00.13 και τρίτο το Χονγκ Κονγκ με 4:01.72.