Με ανατροπή μετά τη διακοπή, πέρασε η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει στο τουρνουά του Ρόθσεϊ στο Νότιγχαμ κερδίζοντας τη Ρεμπέκα Μαρίνο (Νο109) μετά από επεισοδιακή αναμέτρηση.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Η Καναδέζα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε 6-1 το πρώτο σετ που πρέπει να ήταν το καλύτερο της καριέρας της. Είχε 81% (9/11) κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και 100% (7/7) κερδισμένους στο 2ο σερβίς! Αν σε αυτά προστεθούν τρία διπλά λάθη της Σάκκαρη (κανένα η Μαρίνο) και δύο μπρέικ που έκανε η Καναδέζα, απόλυτα λογικό το 6-1.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Η Σάκκαρη βελτίωσε το παιχνίδι της και μόλις προηγήθηκε 5-3 στο 20 σετ, έπιασε βροχή και το παιχνίδι σταμάτησε. Όταν ξεκίνησε και πάλι, η Ελληνίδα τενίστρια δεν άφησε κανένα περιθώριο. Πήρε το δεύτερο σετ 6-3, το τρίτο επίσης 6-3 και μαζί τη νίκη με 2-1.
Στα προημιτελικά θα έχει την ευκαιρία για τη ρεβάνς της ήττας στο Μαϊάμι κόντρα στη Βραζιλιάνα Μπεατρίζ Χανάν Μάγια (No46) από την οποία έχει ηττηθεί και τις δύο φορές που βρέθηκαν αντίπαλες.