ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Με δυνατούς αντίπαλους το πρώτο αγωνιστικό τεστ του Πετρούνια

O Λευτέρης Πετρούνιας επανέρχεται ένα χρόνο μετά ξανά στη σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων με την αρχή να γίνεται στο Κότμπους όπου θα δώσει το πρώτο του αγωνιστικό τεστ και θα ξεκινήσει και την προσπάθεια πρόκρισης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο άρχοντας των κρίκων μετά το έκτο χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό του Μονάχου επανέρχεται στη σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων ώστε εκτός από μετάλλια να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αμβέρσας τον Οκτώβριο του 2023. Η αρχή θα γίνει στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους 23-26 Φεβρουαρίου και θα βρει απέναντι του δυνατούς αντιπάλους με τους οποίους αγωνίστηκε στο ευρωπαϊκό του Μονάχου αλλά και αθλητές που ξεχώρισαν στο παγκόσμιο του Λίβερπουλ πέρσι.
O Πετρούνιας θα αντιμετωπίσει πέντε γυμναστές από το περσινό ευρωπαϊκό. Η Αρμενία θα έχει διπλή παρουσία στους κρίκους με τον Βάχαγκν Νταβτιάν, τέταρτος στο Μόναχο και έκτος στο παγκόσμιο του Λίβερπουλ και τον Αρτούρ Αβετισιάν, φιναλίστ στο ευρωπαϊκό ενώ στο παγκόσμιο έκανε πολύ καλή εμφάνιση φτάνοντας μιας θέση πριν τα μετάλλια. O Νταβτιάν ήταν επίσης δεύτερος πέρσι στο Κότμπους. Παρών θα είναι και ο Αυστριακός Βίνσενζ Χοκ, ο οποίος κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Μόναχο. Επίσης δεν θα απουσιάζουν ο Νικίτα Σιμόνοβ (Αζερμπαϊτζάν) και ο Ιγκόρ Λαβιντίλοφ (Ουκρανία) που ήταν 6ο και 7ος αντίστοιχα στο Μόναχο.

Μεγάλος απών θα είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του Λίβερπουλ και αργυρός πρωταθλητής Ευρώπης, Αντέμ Ασίλ (Τουρκία) καθώς και οι Κόρτνει Τάλοξ (Βρετανία) χάλκινος στο παγκόσμιο και στο ευρωπαϊκό και Γιου Χάου (Κίνα), αργυρός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο.