Με Ηρακλή στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε ο Ολυμπιακός στη βόλεϊ λιγκ, επικρατώντας στην τελευταία αγωνιστική επί της Κύζικου 3-0 σετ για να φτάσει τους 62 βαθμούς και να περιμένει πλέον στα πλέι οφ τον Ηρακλή.

Με τον φορμαρισμένο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς να αγωνίζεται διαγώνιος και εξαιρετικό δίδυμο ακραίων τον Μενέλαο Κοκκινάκη και τον Ανδρέα Φράγκο ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα με την Κύζικο να παλεύει για να πάρει το σετ που θα την κράταγε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματσιέλ και πλέον η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου θα μπει στα πλέι άουτ με αντιπάλους την Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας.
Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 24-22, αλλά ο Ματσιέλ με επίθεση και ο Σονάρι με πρώτο χρόνο η Κύζικος ισοφάρισε 24-24. Ο Ολυμπιακός είχε όλα τα σετ μπολ και με το χαμένο σερβίς του Σονάρι και την επίθεση του Κοκκινάκη έγινε το 29-27 και το 2-0 σετ. Στο 3ο σετ η Κύζικος ξέφυγε με +4 (12-8) και με τον Ματσιέλ έφτασε τη διαφορά στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς από τον Στιβαχτή και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-19 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης.
Τα σετ: 0-3 (15-25, 27-29, 22-25) σε 76′
Κύζικος (Νεόφυτος) Κατσανεβάκης 5 (4/5 επ, 1 άσος), Σονάρι 5 (3/9 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκούλακ 7 (6/16 επ, 1 άσος, 62% υπ – 24% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (12/20 επ, 53% υπ – 29% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 54% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/2 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 (2 μπλοκ).
Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Ζουπάνι 7 (3/4 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσοι), Κοκκινάκης 12 (12/16 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Φράγκος 13 (9/16 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ – 30% άριστες), Άθος Κόστα 6 (3/7 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (14/24 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 54% υπ – 15% άριστες).