Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική παίδων στο ευρωπαϊκό

Με ήττα 3-0 (25-21, 25-17, 25-19) από τη διοργανώτρια Τσεχία ξεκίνησε η Εθνική ομάδα παίδων τους αγώνες του 1ου ομίλου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην πόλη Ζλιν.

του Παναγιώτη Χαραλάμπους
αποσταλμένου ΠΣΑΤ

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένο στο γήπεδο του Ζλιν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην πάει τίποτα καλά, τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή.
Είναι χαρακτηριστικό πως οι Τσέχοι είχαν οκτώ άσους στον αγώνα και η Ελλάδα μόλις έναν, ενώ μόνο στο πρώτο σετ οι Έλληνες διεθνείς είχαν πέντε λάθη (φιλέ). Ειδικά στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα είχε μόλις 6% άριστη υποδοχή, ενώ οι Τσέχοι 27%.
Μετά το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Μποζίδης, τόνισε: «Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι, δεν ήμασταν αρκετά έτοιμοι όσο θα έπρεπε. Ήταν πρώτος αγώνας κόντρα στους γηπεδούχους, είχαμε πολύ άγχος και αυτοί το αβαντάζ, γιατί είχαν και την βοήθεια από την εξέδρα. Πιστεύω θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά κάναμε πολλά αχρείαστα λάθη με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να πάρουν τα σετ. Η τύχη ήταν με το μέρος τους. Στην ουσία δεν κέρδισαν αυτοί το ματς, εμείς το χάσαμε. Ξεχνάμε αυτό το ματς και πλέον κοιτάμε μπροστά το ματς με την Τουρκία».
Πλέον η Εθνική στρέφει το βλέμμα της στην αναμέτρηση της Κυριακής του Πάσχα (8/4) με αντίπαλο την Τουρκία (16:00).
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-19) σε 71′
ΤΣΕΧΙΑ (Ζακ) Ντζαβόρονοκ 4 (1/2 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Σπούλακ 8 (4/7 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Ντραχονόβσκι 15 (12/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Μπάλαζ 11 (8/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μέντεκ 12 (9/22 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες) / Κούμπρουχτ (λ, 38% υπ. – 19% άριστες).
ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς) Χανδρινός Σ. 6 (6/13 επ., 39% υπ. – 30% άριστες), Δορδοκίδης 2 (2 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 3 (2/4 επ., 1 άσος), Μούχλιας 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 6% άριστες) / Σωνάκης (λ, 20% υπ. – 7% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κουτσόγιαννος, Χάκκας, Στράτος, Γιαμακίδης.