ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2017

Με ήττα ολοκλήρωσε η Εθνική στο Πορτουγκαλέτε

Μία νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός της Εθνικής ομάδας πόλο των γυναικών στο τουρνουά που έγινε στο Πορτουγκαλέτε της Ισπανίας, ολοκληρώνοντας σήμερα την παρουσία της με ήττα από την Ιταλία.

H ομάδα του Γιώργου Μόρφέση που αγωνίστηκε ξανά χωρίς την Τσουκαλά έχασε από τις Ιταλίδες 9-8 και κατέαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά.
Η Εθνική είχε πάλι ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, όταν το 2-2 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε σε 6-2 στη λήξη του ημιχρόνου. Μάλιστα στις αρχές της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι και στα 5 γκολ (7-2), όμως η ελληνική ομάδα απάντησε με σερί 3-0 και βρέθηκε πίσω με 7-5 με τη συμπλήρωση 24 λεπτών αγώνα.
Στην τελευταία περίοδο η Ιταλία κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα των δύο γκολ, με την Εθνική μας να μειώνει για πρώτη φορά τη διαφορά στην ελάχιστή τιμή της (9-8), 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Στο άλλο παιχνίδι η Ισπανία επιβλήθηκε της Ρωσίας με 13-9.
Οκτάλεπτα 2-2, 4-0, 1-3, 2-3