ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με ήττα ολοκλήρωσε την προετοιμασία η Εθνική

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών ολοκλήρωσε στα Σκόπια τον κύκλο των φιλικών της αγώνων στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ενόψει της συμμετοχής της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Η Εθνική έχασε στο δεύτερο φιλικό με 29-28 από τα Σκόπια μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι με ανταγωνιστικό πρόσωπο, παρά το κακό ξεκίνημα. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω με 9-2, αλλά βρήκε τη δύναμη και τις λύσεις να επιστρέψει στο ματς. Το ημίχρονο έκλεισε με 15-12 και στη συνέχεια η Εθνική έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με +2 (20-22 στο 50’ και 25-27 στο 55’), αλλά στο τελευταίο 5λεπτο οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια και των συμπατριωτών τους διαιτητών κατάφεραν να κερδίσουν με 29-28.
Ο προπονητής της Εθνικής Γιώργος Ζαραβίνας έκανε τον απολογισμό των δύο φιλικών:  «Είχαμε καλύτερη εικόνα στο 2ο παιχνίδι. Στην αρχή υπήρξε ένα κενό διάστημα λόγω πολλών χαμένων σουτ από τα 6 μέτρα και μείναμε πίσω στο σκορ, αλλά αντιδράσαμε σωστά και στη συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό μας και καταφέραμε να περάσουμε μπροστά ακόμη και με 2 γκολ. Δοκιμάσαμε καινούργια πρόσωπα και σχήματα. Είμαστε ευχαριστημένοι από αυτά τα δύο ματς, πιστεύω ότι μας βοήθησαν πολύ στο στόχο μας».
Η αποστολή της Εθνικής Ανδρών επιστρέφει αύριο στην Αθήνα και θα ακολουθήσει πρόγραμμα προπονήσεων Κυριακή και Δευτέρα, ενώ την Τρίτη 9/1 το πρωί θα αναχωρήσει για το Μόναχο προκειμένου να πάρει μέρος στο ευρωπαϊκό.