ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά η Εθνική

Με νίκη επί της Τουρκίας με 30-22 ολοκλήρωση η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει των προκριματικών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2020.

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο κατάμεστο κλειστό του Βύρωνα δείχνοντας διάθεση σε άμυνα, ολοκληρώνοντας συνολικά 13 αιφνιδιασμούς, ενώ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, αφού σκόραραν 11 διαφορετικοί παίκτες.
Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Τάσος Παπαδιονυσίου με έξι γκολ, ο οποίος είχε εντυπωσιακά τελειώματα από θέση πίβοτ, ενώ πολύ καλός έως το διάστημα που τραυματίστηκε ήταν ο Μπασμαλής με τέσσερα γκολ. Ο Πέτρος Μπουκοβίνας ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια και ήταν εξαιρετικός με 7/15 επεμβάσεις και ποσοστό που άγγιξε το 50%, ενώ ο Κώστας Τσιλιμπάρης αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο, έχοντας 8/22, αλλά είχε σημαντική συμβολή στους άμεσους αιφνιδιασμούς με αρκετές ασιστ.
Αγωνιστικά η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά με προβάδισμα 5-1 (6:24) και 10-4 (20’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 15-8. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία μείωσε σε 18-15 (41:51) με σερί 3-0, εκμεταλλευόμενη το κακό πεντάλεπτο (38-43) της Ελλάδας. Η Εθνική αντέδρασε άμεσα και στο διάστημα 43-49, «καθάρισε» τη νίκη με επιμέρους σκορ 5-1, διαμορφώνοντας το 19-16 σε 24-17 με φοβερό γκολ του Χερουβείμ από την περιφέρεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική έβγαλε και άλλους αιφνιδιασμούς με τους Ζαμπούνη και Παπαδιονυσίου εκτελεστές, φτάνοντας στο τελικό 30-22.
Τα πεντάλεπτα 4-1, 6-2, 8-2, 10-5, 12-5, 15-8 (ημχ.), 16-10, 18-13, 20-16, 24-17, 27-20, 30-22
Ελλάδα (Γραμματικός) Τσιλιμπάρης, Μπάγιος 3, Μπασμαλής 4, Αραμπατζής 3, Νικολαΐδης 2, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 1, Β. Παπαδόπουλος 3, Α. Παπαδόπουλος, Χερουβείμ 3, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου 6, Αραπακόπουλος, Ζαμπούνης 2, Μπουκοβίνας
Τουρκία (Σεντούρκ) Οζμουζούλ, Γκιουνάι, Μακάσογλου, Πέκτας 3, Ναλμπάντογλου 1, Μπουλούμπασιτς 2, Σίμσαρ, Ερσίν 1, Ντόνε 2, Ορνέκ, Τσέλικ 7, Ντεμιρεζέν 6, Ζαμάν, Σαράκ.
Δίλεπτα 7-5, Πέναλτι 1/1-3/3.