Με το αριστερό ξεκίνησε η Εθνική

Με το αριστερό ξεκίνησε η Εθνική ομάδα τα προκριματικά στο γουρλντ λιγκ, καθώς ηττήθηκε στη Ριέκα από την Κροατία 11-6, στην πρεμιέρα του ομίλου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν έδειξε έτοιμη για παιχνίδια υψηλού επιπέδου πληρώνοντας ένα πολύ κακό δεύτερο οκτάλεπρο όπου οι Κροάτες έκαναν σερί 4-0 και την ουσία έβαλαν τέλος στο παιχνίδια καθώς μια ομάδα με την εμπειρία και την ποιότητα της Κροατίας δύσκολα χάνει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.
Στο πρώτο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν σφιχτές άμυνες με κλειστούς διαδρόμους και ελάχιστες τελικές προσπάθειες. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 1:30 πριν απο τη λήξη του οκταλέπτου με τον Λούκα Μπούκιτς να ανοίγει το σκορ για την Κροατία. Η Εθνική κατάφερε να ισφαρίσει με τον Αλέξανδρο Γούνα, επτά δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.
Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στη δεύτερη οι Κροάτες κατάφεραν να σκοράρουν με την πρώτη τους κατεβασιά, με τον Γκαρσία να ξαναβάζει την Κροατία μπροστά στο σκορ, για να απαντήσει στην αμέσως επόμενη επίθεση η Εθνική με τον Φουντούλη να στέλνει την μπάλα στο… δοκάρι. Η ελληνική άμυνα έδειξε σημάδια χαλάρωσης με τον Σούκνο να σκοράρει για να κάνει το 3-1. O Μπούσλε αύξησε και άλλο το σκορ φτάνοντας το στο +3 (4-1) 3:48 πριν από τη λήξη της περιόδου. Με γκολ του Μπούλιουμπατς το σερί πήγε στο 4-0 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 5-1 υπέρ της Κροατίας.
Στο τρίτο οκτάλεπο η Εθνική ισορρόπησε το παινίδι με τον Δελακά και τον Γεννηδουνιά να σκοράρουν και τους Κροάτες να απαντάνε με Κράπιτς και Γκαρσία.
Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με γκολ του Κράπιτς που πήγε τη διαφορά στο +5 (8-3), αλλά ο Γεννηδουνιάς σκόραρε ξανά για να κάνει το 8-4 και ο Γούνας με πέναλτι μείωσε σε 8-5, 3:55 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ακολούθησε ένα σερί 3-0 από τους Κροάτες που ανέβασε το σκορ σε 11-5 1:20 πριν από τη λήξη βάζοντας τέλος σε κάθε σκέψη για ανατροπή από την ελληνική ομάδα.

Οκτάλεπτα 1-1, 4-0, 2-2, 4-3
Κροατία Μπούκιτς 1, Γκαρσία 3, Σούκνο 2, Μπούσλε 1, Μπούλιουμπατς 1, Κράπιτς 2, Λόντσαρ 1.
Ελλάδα Γούνας 2, Δελακάς 1, Γεννηδουνιάς 2, Βλαχόπουλος 1.