ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Με το σπαθί της ΑΕΚ

Κιτρινόμαυρο χρώμα είχε η διάκριση για την ελληνική ξιφασκία στο ευρωπαϊκό κύπελλο σπάθης έως 17 ετών που διεξήχθη στη Σόφια. Η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό, ενώ η Αθηνά Ελένη Ψωφάκη της Ένωσης πήρε το χάλκινο στο ατομικό.

του Σταύρου Γεωργακόπουλου

Αν, μάλιστα, στεκόταν πιο τυχερή στις διασταυρώσεις ίσως ανέβαινε τουλάχιστον ένα σκαλί πιο ψηλά στο βάθρο των νικητών. Έπεσε, όμως, στα ημιτελικά πάνω στην τελική νικήτρια, τη Λουτσία Λουκαρίνι από την Ιταλία που εκμεταλλεύθηκε την εμπειρία της και την κόπωση της Ελληνίδας αθλήτριας επικράτησε 15-3.
Στο ομαδικό η Ψωφάκη τα πήγε καλύτερα. Με την αρωγή της Μαρίας Γεωργίας Χούρη και της Ασημίνας Γκιώνη έφτασε στον τελικό, αλλά εκεί σκόντρα στη Ρουμανία, από την οποία τα κορίτσια της ΑΕΚ γνώρισαν την ήττα 45-40.

Τα δύο μετάλλια, πάντως, συνιστούν ούτως ή άλλως μεγάλη επιτυχία για το άθλημα. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι τα περισσότερα παιδιά πήγαν στη Βουλγαρία. Συνολικά στο πανευρωπαϊκό της Βουλγαρίας αγωνίστηκαν στα ατομικά συνολικά 115 αθλήτριες και 30 ομάδες στα ομαδικά. Από ελληνικής πλευρά αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι αθλητές (σ.σ. στο τέλος αναφέρεται η θέση στην οποία τερμάτισαν):