Με τα χίλια ζόρια ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Εθνικό

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την ήττα που γνώρισε το βράδυ της Δευτέρας από τον Ολυμπιακό, αλλά λίγο έλειψε να πάθει μεγάλη ζημιά από τον εξαιρετικό Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον πρώτο χρονικά αγώνα για τους «16» του κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1, αλλά όπως θα μπορούσε να είχε τελειώσει με 3-0, έτσι θα μπορούσε να είχε οδηγηθεί στο ται μπρέικ. Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι πολλά σκαμπανεβάσματα με τον Καλμαζίδη να αφήνει στον πάγκο τον Σαφράνοβιτς, να χρησιμοποιεί από το β’ σετ και μετά τον Τερζή και να δοκιμάζει αρκετά σχήματα.
Το 1-0 έγινε σχετικά εύκολα, στο β’ σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 18-22, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 7-1 πήρε το σετ κι ενώ λογικά το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, στο γ’ σετ (όπου μπήκε ο Σαφράνοβιτς) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 23-20 και 24-22 αλλά κατάφερε να το χάσει με 24-26.
Ο Ντάντε επέστρεψε ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 19-13, 21-15, 22-17 αλλά μόλις ο Εθνικός πηρε δύο σερί πόντους κατέρρευσε και το σκορ έγινε 22-22 (!) με τον Εθνικό να έχει σετ μπολ (23-24, 24-25). Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Σμαραγδή πήρε ξανά το προβάδισμα και στο 27-26 με επίθεση του Ντάντε πήρε και την πρόκριση.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 24-26, 28-26
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 26 (23/40 επ., 3 μπλοκ), Σωτηριου 11 (7/23 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ. 55% υπ. – 25% άριστες), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (13/25 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Γκαράς –λ (65% υπ. – 38% άριστες) / Παντακίδης 2 (2/7 επ.), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 άσο), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες).
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης) Χουάρεζ 20 (20/40 επ., 47% υπ. – 39% άριστες), Βανέγκας 16 (16/33 επ., 52% υπ. – 28% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (4/5 επ., 1 άσο), Στίγγας 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 8 (6/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (55% υπ. – 41% άριστες) / Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.