ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Μεγάλη επιτυχία για τον Σγουρόπουλο!

Τον έχουν χρίσει διάδοχο του Γκιώνη και του Κρεάνγκα. Όχι άδικα. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος είναι ένας ιδιαίτερα ταλαντούχος αθλητής του πινγκ πονγκ και την ποιότητα του την επιβέβαιωσε κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό τοπ 10 των παίδων!

Στο τουρνουά που ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στο Μπουζάου της Ρουμανίας, ο νεαρός αθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσες. Συμμετείχε για πρώτη φορά στο ετήσιο ραντεβού των καλύτερων αθλητών της Ευρώπης (μόλις δεύτερη συνολικά συμμετοχή για τη χώρα στις νεαρές ηλικίες), πρώτη φορά δοκίμασε τέτοιο «μαραθώνιο» ατομικών αγώνων, όμως ήταν εκεί, έτοιμος από κάθε άποψη, για να διεκδικήσει κάτι σπουδαίο! Και το πέτυχε! Ο 15χρονος Σγουρόπουλος μπορούσε να φύγει με το ασημένιο μετάλλιο από τους αγώνες και το έχασε στο φινάλε. Ήταν 2ος μέχρι και την 8η αγωνιστική, όμως στην τελευταία κάμφθηκε 4-1 σετ από τον Ράρες Σίπος, την ίδια ώρα ο Γάλλος Ιρβίν Μπερτρά κατέβαλλε με 4-2 τον (νικητή της διοργάνωσης) Ρουμάνο Κριστιάν Πλετέα και τον προσπέρασε στο κυνήγι της 2ης θέσης.