ΡΙΟ 2016

Μεγάλη επιτυχία για Πλατανιώτη-Παπάζογλου

Μεγάλη επιτυχία για την ελληνική συγχρονισμένη κολύμβηση στους Ολυμπιακούς του Ρίο με τον δίδυμο Πλατανιώτη-Παπάζογλου να ολοκληρώνει στο ντουέτο καταλαμβάνοντας την 10η θέση.

Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου, που είχαν προκριθεί στον τελικό με την δέκατη επίδοση, έλαβαν συνολικά 171.8550 πόντους και βρέθηκε μπροστά από το Μεξικό και τις Ελληνίδες αδελφές Αλεξανδρή που αγωνίστηκαν με τα χρώματα της Αυστρίας αλλά περιορίστηκαν στην 12η και τελευταία θέση του τελικού.
Όπως εξαρχής ήταν γνωστό, τοπρόγραμμα του ελληνικού διδύμου βαθμολογήθηκε με 85.3550 στο τεχνικό μέρος. Στο ελεύθερο έλαβε 25.6000 στην εκτέλεση, 34.8000 στην καλλιτεχνική εντύπωση και 26.1000 ως προς τον βαθμό δυσκολίας.
Έτσι με 86.5000 βαθμούς και φτάνοντας στο σύνολο τους 171.8550 κατέλαβε την 10η θέση, κάτι που αναμφισβήτητα αποτελεί επιτυχία, αν και μένει η πικρία στα κορίτσια ότι ήταν στις δυνατότητές τους να βρεθούν τουλάχιστον μέσα στην οκτάδα (όπως είχαν κάνει η Πλατανιώτη με τη Δέσποινα Σολωμού το 2012 στο Λονδίνο).
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν με ένα άψογο πρόγραμμα οι Ισένκο και Ρομάσινα από την Ρωσία, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Χουανγκ και Σουν από την Κίνα και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στις Ινούι και Μιτσούι από την Ιαπωνία.