Μεγάλη και ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό

Την πρώτη νίκη της (μικρής) ιστορίας του στο χάντμπολ σε ντέμρπι σημειώσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εκτός έδρας επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, 20-19 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της χάντμπολ πρεμιέρ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση για να περάσει μπροστά στο σκορ 5-2 και στη συνέχεια σε 8-4. Ωστόσο η ομάδα του Ολυμπιακού, συνήλθε κι κατάφερε να μειώσει σε 8-7 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 11-10 υπέρ της γηπεδούχου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση θέλησε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά στο σκορ και απ’ το πρώτο λεπτό κατάφερε με τον Χρήστο Νικολαΐδη να το δείξει (12-10). Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και να φέρει το ματς στην ισοπαλία (13-13).
Στη συνέχεια η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο ματς και να κάνει το σκορ 16-17. Το ματς όσο κυλούσε προς το τέλος του, έπαιρνε άγρια ομορφιά. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 29ο λεπτό το σκορ βρισκόταν στο 19-19. Στο 29:37 του παιχνιδιού ο Αλέξης Αλβανός σημείωσε το 19-20 βάζοντας το καθοριστικό τέρμα, για τον Ολυμπιακό, γράφοντας το τελικό σκορ.
Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το σουτ του Λόκεν το απέκρουσε ο Τσιλιμπάρης.
Τα πεντάλεπτα 2-1, 4-2, 6-4, 8-5, 9-8, 11-10 (ημχ.), 12-12, 13-13, 14-14, 16-16, 16-18, 19-20
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Χ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4, Αλικάκος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Σκρόμπιτς, Στουμπής, Κανδύλας 1, Σανίκης 7, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Χασκής, Παρατηρητές: Μίγκας- Μπεμπέτσος. Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-3/5, Κόκκινη: 59:03 Π. Νικολαΐδης (δεν κρατήθηκε δελτίο).