Μεγάλη νίκη για την Ελπίδα

Ενα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν, που κατέληξε σε μεγάλη νίκη της Ελπίδας επί του ΑΟ Θήρας με 3-2, έγινε στους Αμπελόκηπους για τη 14η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Δίνοντας αγώνα επιβίωσης, μετά την ήττα από την ΑΕΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε μακράν την καλύτερή της εμφάνιση και με λίγη προσοχή θα μπορούσε να είχε πάρει και το τρίποντο, αφού είχε δύο ματς μπολ στο 24-22 του τέταρτου σετ.
Η Ελπίδα ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα και με την βοήθεια του κόσμου της πήρε εύκολα το πρώτο σετ. Στο δεύτερο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-12 και πέρασε 18-16, αλλά στη συνέχεια η Μουντάκη πήγε στη γραμμή του σέρβις και έκανε το 20-23. Η Ελπίδα αντέδρασε χάρη στο καλό σέρβις της Παπάζογλου και έφτασε σε σετ μπολ (24-23), αλλά ένας άσος της Όστοϊτς και ένα λάθος έφεραν την ισοφάριση (26-28).
Στο τρίτο σετ οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 19-19 μέχρι να ξεφύγουν στο τέλος οι γηπεδούχες και να προηγηθούν (25-22), αλλά όλο το δράμα εκτυλίχτηκε στο τέταρτο σετ. Εκεί η Θήρα (αγωνίστηκε χωρίς την Γεωργιάδου η οποία υπέστη διάστρεμμα στο ματς με το Μαρκόπουλο) μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και έφτασε να προηγείται με 15-21. Ένα εκπληκτικό σερί οκτώ πόντων της Γεροβασιλείου (που είχε έλθει από τον πάγκο) από τη γραμμή του σέρβις έφερε την Ελπίδα μπροστά με 23-21 και στη συνέχεια σε διπλό ματς μπολ (24-22). Η Θήρα έμεινε ζωντανή χάρη στην Όστοϊτς και μετά από δύο δικά της χαμένα σετ μπολ έφτασε στο 2-2 (26-28). Η Ελπίδα όμως δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τη νίκη και επέβαλε το δικό της ρυθμό στο τάι μπρέικ για να φτάσει στο 15-8.

Tα σετ: 25-20, 25-27, 25-22, 26-28, 15-8
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Νώτη, Καραμούτσα.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Τέρζιτς, Όστοϊτς, Ζντοβτς, Βεργίδου, Τσομπανίδου, Μεταξά, Αρτακιανού (λ) – Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσβετκόβα.