Μεγάλη νίκη για την Εθνική επί της Ρωσίας

Μια μεγάλη νίκη έψαχνε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών για να πάρει τα πάνω της και την πέτυχε κόντρα στη Ρωσία για τα προκριματικά του παγκόσμιου λιγκ.

Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά έχοντας για κορυφαία παίκτρια τη Χριστίνα Τσουκαλά που σημείωσε τέσσερα τέρματα, νίκησε τη Ρωσία στο Παπαστράτειο 8-7, σε έναν αγώνα που ήταν πραγματικό ντέρμπι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική μας να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα και να προηγείται με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στα μισά του δεύτερου οκταλέπτου έφτασε για πρώτη φορά σε διαφορά δύο γκολ (3-1). Ένα νεκρό διάστημα όμως 36 μόλις δευτερολέπτων ήταν αρκετό για τη ρωσική ομάδα ώστε να φτάσει σε ισοφάριση (3-3). Η ελληνική ομάδα πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 4-3 χάρη σε ένα πολύ ωραίο γκολ της Έλενας Ξενάκη από φουνταριστό.
Στην έναρξη του δεύτερου μισού του παινχιδιού η Ρωσία ανέβασε την απόδοσή της και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (4-5 και 5-6), πριν η Χριστίνα Τσουκαλά ισοφαρίσει σε 6-6, 0:41 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με υπέροχο σουτ.
Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στο τρίποντο της νίκης και κατάφερε να πετύχει δύο αναπάντητα γκολ με την Ξενάκη και την Τσουκαλά (8-6). Στη συνέχεια η πολύ καλή άμυνα της Εθνικής οδήγησε το παιχνίδι σε αυτό το σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η Ρωσία μείωσε με την Τιμοφέεβα σε 8-7 στα 0:47 πριν τη λήξη του αγώνα, όμως δεν είχε άλλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού η Έλενα Ξενάκη κέρδισε κόρνερ σε προσπάθειά της από το φουνταριστό στη λήξη της ελληνικής επίθεσης (0:17). Η Ελλάδα κράτησε την μπάλα κι έτσι κατάφερε να φτάσει στην νίκη.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και το 100ο γκολ που σημείωσε η Ελευθερία Πλευρίτου με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας.
Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελλάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς (όλες οι ομάδες έχουν παίξει από δύο αγώνες), έχοντας δύσκολη συνέχεια με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις απέναντι σε Ολλανδία και Ρωσία.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 2-3, 2-1
Ελλάδα (Κεχαγιάς) Τσουκαλά 4, Μανωλιουδάκη 1, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2.
Ρωσία (Γκαϊντούκοφ) Γκλίζινα 1, Προκόφιεβα 1, Καρίμοβα 1, Κραφτσένκο 1, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα 1, Ιβάνοβα 1.