Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Επιστροφή για τον ΠΑΟΚ στις μεγάλες νίκες επικρατώντας επί του Διομήδη στο κλειστό της Μίκρας 26-24.

O Δικέφαλος έβαλε τέλος σε μια άσχημη παράδοση εις βάρος του καθώς η τελευταία νίκη του επί των «Λύκων» ήταν τις 30 Απριλίου 2011. Αυτή τη φορά, δίχως να έχει στη σύνθεση του τους Αλβανό, Κυπραίο και Κεσίδη, επικράτησε 26-24 με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας την ανατροπή.
Ο Διομήδης κατάφερε να ελέγχει το πρώτο ημίχρονο και να το κλείσει προηγούμενος με 9-11. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή με τους Μπουκοβίνα, Παλάσκα, Κοκκώνη να αναλαμβάνουν δράση. Ο Δικέφαλος του Βορρά μετέτρεψε το 14-15 (40’) σε 20-15 (45’) με σερί 6-0 και συνολικό επιμέρους σκορ 12-4 μέσα σε 17 λεπτά.
Ο Διομήδης μείωσε επικίνδυνα στο 57’ (23-22) με τον Μυλωνά, πραγματοποιώντας σερί 3-0, αλλά ο αρχηγός των γηπεδούχων με ένα καταπληκτικό γκολ από τα 10 μέτρα και έναν αιφνιδιασμό «σφράγισε» την νίκη που ήρθε τελικά με 26-24.
Πεντάλεπτα 2-3, 2-4, 5-7, 7-8, 8-9, 9-11 (ημχ), 13-13, 15-15, 21-17, 22-18, 23-20, 26-24
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 5, Τσίλης 5, Νικολαΐδης, Κοκώνης 7, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 2, Τσαναξίδης 2, Κωστακίδης 1, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Νάση, Πανιόπουλος.
Διομήδης (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς, Σιαματάς, Κοροβέσης, Άντρεϊτς 1, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 4, Σεϊρεκίδης 3, Μυλωνάς 6, Λοΐζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 1.
Δίλεπτες 8-7 Πέναλτι 2/2 – 5/7